Ekonomi

İzmit Belediyesi bitkisel yağları biodizele dönüştürüyor

İzmit Belediyesi bitkisel yağları biodizele dönüştürüyor İzmit belediye yetkilisi; “Belediye olarak çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için 10 yıldır ev ve işyerlerindeki kızartmalık yağları toplayarak geri dönüşümünü sağlıyoruz” dedi. İzmit Belediyesi bitkisel yağları biodizele dönüştürüyor detaylar haberimizde…

İzmit Belediyesi bitkisel yağları biodizele dönüştürüyor

İzmit Belediyesinin çevrenin korunmasına yönelik çalışmaları büyük takdir topluyor. Daha temiz bir çevre ve yaşanabilir bir dünya sloganıyla başlatılan çalışmalar ile bitkisel yağların lavabolardan dökülmesinin önüne geçiliyor. Bir litre atık yağın bir milyon metreküp temiz suyu kirlettiğini hatırlatan İzmit Belediyesi yetkilileri; “lavabolardan dökülen yağlar kanalizasyon hatlarına zarar vermesinin yanı sıra suyu, havayı ve toprağı da kirletmektedir. Belediye olarak çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için 10 yıldır ev ve işyerlerindeki kızartmalık yağları toplayarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında 345 litre kullanılmış bitkisel yağ toplandı. 2018 yılında ev ve işyerlerinden toplanan bitkisel yağ miktarı 6000 litredir. Okullarda verdiğimiz çevre bilinçlendirme eğitimlerinin bunda önemli rolü oldu. Toplanan atık yağlar, geri dönüşüm tesislerinde elektrik enerjisine veya biodizele dönüştürülüyor. Böylelikle hem çevrenin kirlenmesi önleniyor, hem de ekonomiye ciddi katkılar sağlanıyor” dediler.

Atık yağ denetimleri de yapılıyor…

İzmit Belediyesi ekipleri lokanta, pastane, restoran gibi bitkisel yağ kullanan 178 işyerinde de atık yağ denetiminde bulundu. Denetimlerde bitkisel yağların kullanım oranları kontrol edildi. Yetkililer, kızartmalık bitkisel yağların 3 den fazla kullanılması halinde kansere yol açtığını da hatırlatarak “ev ve işyerlerindeki yağlar üç defadan fazla kızartmalıkta kullanılmamalı” şeklinde konuştular.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı