Reklam Başlığı
Gündem

KYÖD Milli Mücadelenin 100. yılında Ankara’da Ata’nın huzurundaydı

KYÖD Milli Mücadelenin 100. yılında Ankara’da Ata’nın huzurundaydıTuran yazısında, “Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; 16 Mayıs 1919 günü işgal altındaki İstanbul’dan Anadolu topraklarına bağımsızlık mücadelesini örgütlemek için yola çıktığın bu anlamlı günün 100. Yılında KYÖD üyeleri olarak tekrar huzurunuzdayız” dedi. detaylar haberimizde…

KYÖD Milli Mücadelenin 100. yılında Ankara’da Ata’nın huzurundaydı

KYÖD, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine resmi törenle çelenk koydu.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru ile Milli Mücadele için İstanbul’dan hareket edişinin 100. yıldönümünde Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği yönetimi, Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine resmi törenle çelenk koydu.

Saat 15.30’da gerçekleşen törene KYÖD Başkanı Av. Didem Turan, KYÖD Yönetim Kurulu Üyeleri ve KYÖD üyeleri katıldı. KYÖD Yönetimi resmi törenle Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak Atatürk’e şükranlarını ve saygılarını sundu. Törenin ardından katılımcılar hep birlikte Anıtkabir’de bulunan müzeyi gezdi. Son olarak ise Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi İsmet İnönü’nün kabri ziyaret edildi.

Tören sonrası KYÖD Başkanı Av. Didem Turan, Anıtkabir Özel Defterine minneti ve özlemini belirten bir yazı yazdı. Turan yazısında, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; 16 Mayıs 1919 günü işgal altındaki İstanbul’dan Anadolu topraklarına bağımsızlık mücadelesini örgütlemek için yola çıktığın bu anlamlı günün 100. Yılında KYÖD üyeleri olarak tekrar huzurunuzdayız.

Ülkede umutların tükenmeye başladığı anda Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek başlattığın bu mücadelenin biz evlatların için değeri çok büyüktür. Türkiye Cumhuriyetine giden yolun başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 Türk tarihinde de dönüm noktasıdır ki; emperyalizmin zulmü altındaki birçok millete de yol gösterici umut verici olmuştur. Bizler 100 yıl önce işgal edilmiş vatan topraklarında yeşerttiğin bağımsızlık, özgürlük, çağdaşlık meşalesini taşıyan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği üyeleri, derneğimizin de kuruluş günü olarak ilan ettiğimiz 19 Mayıs 1919 ruhuna uygun olarak açtığın yolda, gösterdiğin hedefe her zaman bağlılığımızı ifade ediyor, en derin saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz” görüşlerine yer verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı