Kültür-Sanat-Tarih

100’üncü Yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu Başladı

100’üncü Yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu Başladı … Sezer, “Yapılan çalışmaların kitap haline getirilmesi, akademi ve bilim dünyasının istifadesine sunulmasını çok önemli buluyoruz” dedi. detaylar haberimizde…

100’üncü Yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu Başladı

Başkan Sezer: “Gölcük’ün Kültür ve Sanatla anılan bir kent olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Gölcük Belediyesi kültür, sanat ve edebiyatta öncü kent olma hedefini yaptığı sempozyumlar ve etkinliklerle sürdürüyor

Ali Yıldırım Sezer
Ali Yıldırım Sezer

Türk Dili ve Edebiyatı -Servet-i Fünûn Sempozyumu ve kitabı ile ‘Sırat-ı Müstakîm- Sebilürreşat’ ve Mehmet Akif konulu sempozyum ve kitabı yayınlaması sonrasında, bu yıl da; sempozyum serisinin üçüncüsünde, Milli Mücadele döneminin önemli yayınlarından, edebî yönünün yanı sıra milli mücadeleyi destekleyen duruşuyla da önem arzeden “100. Yılında Dergah Mecmuası” konulu sempozyum, Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda başladı.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

“100.Yılında Dergah Mecmuası” sempozyumumuzun açılış oturumu; Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Eren, Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Ak Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır, BBP İlçe Başkanı Şahin Akpınar, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, Prof. Dr. Necat Birinci, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve Gölcüklülerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Necat Birinci
Prof. Dr. Necat Birinci

BAŞKAN SEZER SEMPOZYUMLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Açılış konuşmasını yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer: “2019 yılında Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı ve Servet-i Fünun Sempozyumu’nu akabinde de 2020 yılında Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad ve Mehmet Akif Sempozyumu’nu düzenledik.

Servet-i Fünun, Ahmet İhsan Tokgöz’ün genel yayın yönetmenliğini yaptığı dönemde özellikle Değirmendere’den bir dönem yönetilmesi hasebiyle önemliydi. Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad, Mehmet Akif’in eserlerinin önemli kısmını telif ettiği ve özellikle 2021’in Mehmet Akif Yılı olarak kabul edilmesi ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 100.yılı olması nedeniyle önemliydi.

Bu sene düzenlemiş olduğumuz 100. Yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu’nun da Dergah Mecmuası’nın ilk sayısının yayınlanmasının 100. yılı olması sebebiyle özellikle seçildiğini belirtmek istiyorum.

Radiye Sezer Katırcıoğlu
Radiye Sezer Katırcıoğlu

Akademisyenlerimizin yapılan sempozyumlarla alakalı çalışmaların kitap haline getirilmesinin öneminden bahsetmişlerdi. Yapılan çalışmaların kitap haline getirilmesi, akademi ve bilim dünyasının istifadesine sunulmasını çok önemli buluyoruz. Bu itibarla Servet-i Fünun Sempozyumu kitap haline getirildi. Aynı sene, 258. sayının tıpkı basımı yapıldı. Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad ve Mehmet Akif Sempozyumu da kitap haline getirildi.

Yerel yönetimlerle üniversiteler arasında yapılacak olan iş birliğinin somut meyvelerini görmüş bulunuyoruz. Yaptığımız çalışmaların önemi, zaman içerisinde daha iyi anlaşılacaktır. 2020 yılında, Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle, IMASCON Uluslararası Fen Bilimleri ve Uluslararası Sosyal Bilimler Kongreleri düzenledik. Sempozyum bildirilerinden hazırlanan 2 kitap da şu an basım aşamasındadır. İnşallah devam eden sempozyumlarımız sırasında bunları da yine akademisyenlerimizin istifadesine sunacağız. Dergah Mecmuası, istiklal mücadelemizin en önemli destekçilerindendir. Cumhuriyet döneminin fikir dünyasının önemli isimlerinin bir araya geldiği ve düşünce yapısının oluşmasında önemli bir dergidir. Dergiye Dergah isminin seçilmesinin sebebi ise; Anadolu’da Türk Müslüman kültürünün oluşmasında Ahmet Yesevi’nin çok büyük önemi var. Bu nedenle Dergah adının seçilmesine karar veriliyor” dedi.

Yaşar Çakmak
Yaşar Çakmak

BAŞKAN SEZER DEVAM EDEN KÜLTÜR PROJELERİNİ ANLATTI

Gölcük’te devam eden kültür ve tarih projeleriyle ilgili de bilgi veren Başkan Sezer: “Gölcük’te Osmanlı döneminden kalma, Örcün köyünde bulunan hamam restore edildi. Kültürel mirasımızın günlük sosyal hayatta yer alması ve tarihi yapıya bu anlamda bir işlev yüklenmesi düşüncesiyle, tarihî binayı hüsn-i hat müzesi olarak tanzim ettik. 170 sanatçı buna emek verdi. Yeniden imar ve ihya edilen hamam, Hattat Ali Vasfî İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak kullanılıyor.

Yukarı Mahalle’deki Osmanlı döneminden kalma tarihi hamamın restorasyonu devam ediyor.

Halıdere’deki tarihi hamamın kamulaştırmasını yaptık. Hamam, kültür varlığı olarak tescil edildi. Arkeolojik çalışması yapıldı. Restorasyon, rölöve projesine kısa süre içinde başlanacak.

Ulaşlı’da da benzeri bir yapımız var. Burada da proje çalışmamamız devam ediyor.

plaket takdim
plaket takdimi

Yazlık Ilıca’da bulunan ve Roma döneminden kalan eserlerin de arkeolojik çalışmalarını tamamladık.

Bunun yanında sanatsal çalışmalarımız sürüyor. UNESCO ve Gölcük Fotoğraf Derneği iş birliğinde 10 sene boyunca somut olmayan kültürel miras fotoğraf yarışması düzenledik. Bu sene, “Göç” konulu yarışma BM desteği ile düzenlendi. Gölcük Belediyesi, somut olmayan kültürel miras konusunda Türkiye’deki en büyük fotoğraf arşivine sahiptir. Nasip olursa, 10 yıl boyunca yapılan çalışmaları da kitap haline getirmeyi hedefliyoruz.

Düzenlemiş olduğumuz kongrelere çok büyük destek veren hemşehrimiz Doç. Dr. Ali Kurt’a çok teşekkür ediyorum.

Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz’a, tüm kültürel faaliyetlere verdiği destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

plaket takdim
plaket takdimi

Tüm sempozyumlarda bizi yalnız bırakmayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Yaşar Çakmak’a, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Sayın Mustafa Eren’e, açılış sunumunu yapan Sayın Prof. Dr. Necat Birinci’ye ve sempozyuma katılan tüm akademisyenlere çok teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

GÖLCÜK’ÜN KÜLTÜR VE SANATLA ANILMASI BİZİ ÇOK MUTLU EDİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yaptığı konuşmada: “Gölcük’ün kültürle, sanatla, edebiyatla anılan bir kent olması bizleri çok mutlu ediyor. Önceki sempozyumlar olmak üzere, bu sempozyumumuzda çok kıymetli akademisyenlerin katılıp, düşüncelerini aktarması ve bu düşüncelerin kitap haline getirilerek, tarihe bir belge bırakması, ışık tutması açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Gölcük Belediye Başkanımız Ali Yıldırım Sezer başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TARİHİMİZİ ÖĞRENMEK VE ANLAMAK DURUMUNDAYIZ

toplu fotoğraf
toplu fotoğraf

Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise yaptığı konuşmada: “Çok özel bir günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kültürle, sanatla, tarihimizi anlamakla ilgili olan bir sempozyumda yer almaktan ayrıca gurur duyuyorum. Tarihimizi ve edebi değerlerimizi öğrenmek ve anlamak durumundayız. Bu sempozyumları ondan çok önemli buluyorum. İnşallah Cumhuriyetimizin ilanının 100.yılı olan 2023 yılına da birlik beraberlik içinde ulaşacağız. Sempozyumu düzenleyen Gölcük Belediye Başkanımız Ali Yıldırım Sezer başta olmak üzere emeği geçen herkese, katılan akademisyenlerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

PROF. DR. NEJAT BİRİNCİ AÇILIŞ SUNUMU YAPTI

Sempozyum açılış konuşmasını; Modern Türk Edebiyatı ağırlıklı olmak üzere 62 ayrı bilimsel makalesi ile inceleme, araştırma, metin neşri olmak üzere 68 kitabı yayınlanan, 2003-2007 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten, 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde 23. dönem İstanbul milletvekili seçilen, kıymetli hoca Prof. Dr. Necat Birinci, “Dönemin Mecmualarına Yansıyan Şekliyle Milli Mücadele Edebiyatı” konulu sunumuyla yaptı.

SEMPOZYUMA BİLDİRİ SUNAN DAVETLİ AKADEMİSYENLER;

* Prof. Dr. Necat Birinci (İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Prof. Dr. Muharrem Dayanç (İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Prof. Dr. Mücahit Kaçar (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Prof. Dr. Şaban Sağlık (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Doç. Dr. Ahmet Dağ (Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Doç. Dr. Ahmet Koçak( İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Doç. Dr. Ali Kurt (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Doç. Dr. İsmail Karaca ((İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Doç. Dr. Yakup Öztürk (Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Yrd. Doç. Dr. Öğretim Üyesi Ertuğrul Aydın (Doğu Akdeniz Üniversitesi/ KKTC)
* Dr. Öğretim Üyesi Abdülkerim Asılsoy (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Birol Bulut (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Erdem Dönmez (Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Fırat Karagülle (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Hanife Özer (Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Mesut Koçak (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Şaban Çobanoğlu (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Ulutürk Sakarya (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Dr. Öğretim Üyesi Zafer Özdemir (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)
* Tahsin Yıldırım’a (Araştırmacı-Yazar) çok teşekkür ederim.

100. YILINDA DERGÂH MECMUASI SEMPOZYUMU PROGRAMI:

OTURUM

16 EYLÜL 2021 PERŞEMBE /Saat: 14:00- 15:00

OTURUM BAŞKANI
PROF. DR. ŞABAN SAĞLIK

PROF ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
“Devrin Siyasal ve Sosyal Olayları Işığında Dergâh Dergisi Üzerine Bir Değerlendirme”

DOÇ. DR. AHMET KOÇAK
“Milli Mücadeleden Cumhuriyete Geçişte Öncü Bir Yayın: Dergâh Dergisi ve Yeni Türk Şiir Anlayışındaki Yeri”

DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ULUTÜRK SAKARYA
“Dergâh ile Birlenme: Dergâh Mecmuası”

OTURUM

16 EYLÜL 2021 PERŞEMBE/ Saat: 15:30-16.30

OTURUM BAŞKANI
PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK

PROF. DR. ŞABAN SAĞLIK
“Bir Medeniyet Projesi Olarak Dergâh Dergisi”

DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKERİM ASILSOY
“Dergâh Mecmuasında İslâm ve Batı Medeniyeti Algısı ”

DOÇ.DR. MEHMET SAMSAKÇI
“Dergâh Mecmuası ve Kuva-yı Milliye Hareketi”

OTURUM

17 EYLÜL 2021 CUMA/ Saat: 09:30 – 10: 30

OTURUM BAŞAKANI
PROF.DR. MUCAHİT KAÇAR

DOÇ. DR.AHMET DAĞ
“Dergâh Mecmuası Felsefe Yazına Olan Katkısı ve Mustafa Şekip Tunç’un Felsefi Yazılarının Değerlendirilmesi”

YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL AYDIN
“Mustafa Şekip Tunç, Henri Bergson Çevirileri ve Dergâh Dergisi”

DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ÇOBANOĞLU
“Dergâh Dergisi’nin 1921-1923 Yılları Arası Yayımlanan İlk Sayılarında Sanat ve Sanat Felsefesi Konulu Yazılar Üzerine Bir İnceleme ”

OTURUM

17 EYLÜL 2021 CUMA/ Saat: 11:00 – 12: 00

OTURUM BAŞKANI
PROF.DR. MUHARREM DAYANÇ

PROF. DR. MUCAHİT KAÇAR
“Dergah Dergisi’nde Divan Şairlerine Dair Dikkatler

DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT KOÇAK
“Yahya Kemal Estetiğine Dergâh Mecmuası Penceresinden Bakmak”

DR. ÖĞR. ÜYESİ BROL BULUT
“Görsel Sanatların Dergâh’taki Yansımalarına Bir Bakış”

OTURUM

17 EYLÜL 2021 CUMA/ Saat: 14:30 – 15.30

OTURUM BAŞKANI
DOÇ. DR. İSMAİL KARACA

DOÇ. DR. YAKUP ÖZTÜRK
Dergâh Mecmuası ve Yahya Kemal”

DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DÖNMEZ
“Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Dergâh Mecmuası”

DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE ÖZER
“Dergâh Mecmuasında Kadın”

OTURUM

17 EYLÜL 2021 CUMA/ Saat: 15:45 – 16.45

OTURUM BAŞKANI
DOÇ.DR. ALİ KURT

PROF. DR. MUHARREM DAYANÇ
“İki Dergâh’çı Yahya Kemal ve Ahmet Haşim’in ‘Kaybolan Şehir/ Sensiz’ Şiirlerinde Anne İmgesi ”

DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
“Dergâh Mecmuasında ‘Romantik Laklaka’ (Nurullah Ataç’ın Baykuş Piyesi Üzerine Değerlendirmeleri)”

DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT KARAGÜLLE
“Tevfik Fikret Üzerinden Oluşan Cepheleşme Karşısında Dergâh Mecmuası”

OTURUM

17 EYLÜL 2021 CUMA/ Saat: 17:00 – 18.00

OTURUM BAŞKANI
DOÇ. DR.YAKUP ÖZTÜRK

DOÇ. DR. ALİ KURT
“Edebiyata İlk Adımlarını Dergâh Mecmuasında Atan Şairler ve Dergâh Mecmuasındaki Şiirleri”

DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÖZDEMİR
“Dergâh Dergisinde ‘İstanbul’un On Beş Günü’ ”

TAHSİN YILDIRIM
“Abdülhak Şinasi Hisar’ın Dergâh Dergisindeki Yazıları”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica