Genel

11 bin 480 kişiye iradesi dışında ByLock yüklenmiş

11 bin 480 kişiye iradesi dışında ByLock yüklenmiş Pek inandırıcılığı tartışmalı bir ByLock açıklaması Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi… Gerçek kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ ile mücadeleyi mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulama… denilerek insanların kafaları karıştırılmak ister gibi bir açıklama. 11 bin 480 kişiye iradesi dışında ByLock yüklenmiş detaylar haberimizde…

11 bin 480 kişiye iradesi dışında ByLock yüklenmiş

Savcılık açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün kriptolu mesajlaşma ağı ByLock’a ilişkin açıklama yaptı.

Gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini güçleştirmek için yapıldığı iddiası savcılıktan yapıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada; “11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilmiş oldukları tespit edilmiştir. Bu kullanıcıların gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak bylock.net alan adına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgular elde edilmiştir” dedi.

“Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş”

Başsavcılıktan yapılan açıklamada; “ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delildir. Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunu kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasındaki ilgili bölüm şöyle;

FETÖ ile mücadeleyi mücadeleyi sulandırmak amacıyla yapıldı iddiası

Gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak Bylock.net alan adına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgular elde edilmiştir. Bu karartmayı yapan şüpheliler hakkında soruşturma devam etmektedir.

Kumpas davalarını çökerten bilirkişiden, ‘ByLock’ davalarının seyrini değiştirecek tespit

“Freezy programıyla Litvanya’daki ByLock sunucusuna yönlendiriliyor”

Odatv ve Balyoz’daki beraat kararına gerekçe gösterilen raporları da hazırlayan Adli bilişim uzmanı Tuncay Beşikçi, Emre İper’in telefonun Android işletim sistemine sahip olduğunu ve hiç formatlanmadığını hatırlatarak, İper’in telefonuna yüklediği Freezy programıyla Litvanya’daki ByLock sunucusuna yönlendirildiğini söyledi.

“Bu iki programı da yazan 17-25 Aralık’tan sonra işlerinden istifa edip yurtdışına kaçmıştır”

“Bunu sadece bir satır koddan anlıyoruz” diyen Beşikçi, benzer yönlendirmeyi Kıble yönünün tespiti için yazılan bir programın da yaptığını belirterek “Bu iki programı da yazan 17-25 Aralık’tan sonra işlerinden istifa edip yurtdışına kaçmıştır” dedi.

“Müzik dinlemek, namaz kılmak isteyen insanlar telefonları yönlendirildiği için ByLockçu sayılabilirler”

İper’in telefonunda kesinlikle ByLock kaydı olmadığının altını çizen Beşikçi “İper ile benzer durumda birçok insan olabilir. Müzik dinlemek, namaz kılmak isteyen insanlar telefonları yönlendirildiği için ByLockçu sayılabilirler” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica