Ekonomi

12 Milyon TL değerinde gergedan boynuzu Valiz içinde yakalandı

12 Milyon TL değerinde gergedan boynuzu Valiz içinde yakalandı Atatürk Havalimanı’nda sahipsiz bir valizde yapılan kontrolde piyasa değeri yaklaşık 12 milyon lira olan 9 adet gergedan boynuzu tespit edildi. 12 Milyon TL değerinde gergedan boynuzu Valiz içinde yakalandı detaylar haberimizde…

12 Milyon TL değerinde gergedan boynuzu Valiz içinde yakalandı

Atatürk Havalimanı‘nda sahipsiz bir valizde yapılan kontrolde piyasa değeri yaklaşık 12 milyon lira olan 9 adet gergedan boynuzu tespit edildi.

“Boynuzlar sahibi tarafından alınmamış valizden çıktı”

Havalimanı’nda kayıp eşya ofisinde çalışan yetkililerce, sahibi tarafından alınmamış bir valiz tespit edilirken valiz rutin kontrol için X-Ray cihazından geçirildi.

“9 adet boyuz 32 Kg.”

Farklı yoğunluk tespit edilen valizde toplam ağırlığı 32 kilogram olan 9 adet gergedan boynuzu bulundu.

Araştırma başlatıldı…

Bunun üzerine Atatürk Havalimanı’nda Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü ekipleri tarafından, uluslararası taşımada Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında olan gergedan boynuzlarıyla ilgili araştırma başlatıldı.

“Kırmızı hatta tespit edildi”

Yapılan araştırmada yabancı uyruklu valiz sahibinin, THY’den İstanbul aktarmalı Mozambik-Vietnam bileti aldığı ancak Mozambik’ten uçağa binmediği belirlendi. Yolcunun valizinin ise Atatürk Havalimanı’na geldiği, bagaj bantlarından alınmaması nedeniyle THY kayıp eşya ofisi tarafından gümrük kontrolünden geçirilmek üzere kırmızı hatta götürüldüğü tespit edildi.

“Gümrüklenmiş değeri 12 Milyon lira”

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine teslim edilmek üzere muhafaza altına alınan gergedan boynuzlarının gümrüklenmiş değerinin 12 milyon lira olduğu belirlendi.

“Boynuzun kilosu 80 bin Dolar”

Gergedan boynuzlarının kilosu, Güneydoğu Asya ülkelerinde 60 bin ile 80 bin dolar arasında alıcı buluyor.

“Gergedanların nesli tükenmek üzere”

Yasadışı avlanma ve boynuzlarının kesilmek suretiyle alınması sonucu gergedanların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica