Sağlık

14 Mart Tıp Bayramında sağlık emekçilerinin 4 talebi var

14 Mart Tıp Bayramında sağlık emekçilerinin 4 talebi var Değer; “Nitelikli sağlık hizmet sunumu, ancak, hastaya yeterli süre ayırmakla, şiddetin olmadığı, güvenli ve olumlu çalışma koşullarıyla mümkün olacaktır” dedi. detaylar haberimizde…

14 Mart Tıp Bayramında sağlık emekçilerinin 4 talebi var

CHP Derince ilçe başkanı Nihat Değer, 14 Mart Tıp Bayramı günü nedeniyle, bir mesaj yayınladı.
Nihat Değer, yayınlamış olduğu mesajında sektör-insan ilişkisinin önemine değinerek gözüken ve çözülmesi gereken sorunları 4 anabaşlıkta topladı.

CHP Derince ilçe başkanı Nihat Değer; Emeğin, demokrasinin, hukukun, toplumsal barışın ve iyi hekimlik değerlerinin savunucusu olan hekimlerin, hastalarına ve öğrencilerine bir an önce kavuşabilmeleri; 14 Mart’ta öncelikli talepleridir” diyerek şunları söyledi:

“Sağlık emekçilerinin;

* Haksız ve Hukuksuz ihraç edilen hekimlerin işlerine iadesi,
* Hastaya yeterli süre ayrılmasına yönelik çalışma koşullarının sağlanması,
* Çalışırken ve emeklilikte insanca yaşam ücreti,
* Sağlıkta şiddetin sona ermesi… talepleri var.

“Nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının yok edildiği…”

Yıllardır sürdürülen “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ve onun ana unsurları arasında yer alan performansa dayalı ödeme sistemiyle, hasta bakımında niteliğin değil niceliğin öne çıktığı; hekimlerin kısa sürelerde çok sayıda hastaya bakmaya zorlandıkları; nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının yok edildiği bir sağlık ortamı yaratıldı. Yine bu dönemde, poliklinik sayılarından acil başvurularına, ameliyatlardan BT, MR çekimlerine kadar her parametrede Sağlık Bakanlığının istatistiklerine de yansıyan rekor artışlar gerçekleşti. Ancak, tüm bu artışlar yanında, yıllarca hiç artmayan, aksine giderek azalan bir parametrenin olduğunu görüyoruz: Hastaya ayrılan süre biliyoruz ki, bir hekimin hastasına yeterli süre ayırmadan ve ayrıntılı bir anomnezi almadan doğru tanı koyması ve doğru tedavi uygulaması mümkün değildir.

Çalışma koşulları…

Nitelikli bir sağlık hizmeti üretmenin en temel bileşenlerinden birini çalışma koşulları oluşturur. İnsanca çalışma koşulları ve emeğin karşılığı olan ücret, birbirinden ayrı düşünülemez. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için; mesleki bağımsızlık, iş yükünün insancıl düzenlenmesi, mesleki sağlık ve güvenliğin sağlanması, fırsat eşitliği, örgütlenme özgürlüğü, çalışma ortamının demokratikleştirilmesi, emekliliğe yansıyan güvenceli ücret ve mesleki gelişim hakkı, uluslararası normlara uygun olarak çalışma sürelerinin düzenlemesini talep ediyorlar. Bu taleplerinin karşılanması, iyi hekimlik yapmalarının ve nitelikli sağlık hizmeti sunmalarının ve toplumumuzun daha iyi bir sağlık sistemine ulaşmasının yollarını açacaktır.

Sağlıkta şiddet…

Nitelikli sağlık hizmet sunumu, ancak, hastaya yeterli süre ayırmakla, şiddetin olmadığı, güvenli ve olumlu çalışma koşullarıyla mümkün olacaktır. 14 Mart Tıp Bayramında, her şeye rağmen, “Hekim-Emekli Hekim Ücretleri” ile ilgili önerilerini de içeren çalışma koşullarının iyileştirilmesi, “Fiili Hizmet Zammı Yasa Tasarısı” ve sağlıkta şiddetle ilgili Türk Ceza Kanunu’na bir madde eklenmesi taleplerini yükseltiyorlar.

14 Mart’ın, tüm kötülüklere ve haksızlıklara karşın, iyilik, dostluk ve dayanışmanın, gelecek güzel günler ve barış içinde bir yaşam için yeni bir başlangıcın ilk adımı olmasını diliyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica