Genel

15 Filistinli israil askerlerinin saldırısında hayatını kaybetti

15 Filistinli israil askerlerinin saldırısında hayatını kaybetti İsrail ordusu Filistinli eylemcilere ateş açtı: 15 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 500 kişi yaralandı. 15 Filistinli israil askerlerinin saldırısında hayatını kaybetti detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

15 Filistinli israil askerlerinin saldırısında hayatını kaybetti

İsrail’in kuruluşundan sonra mülteci durumuna düşen Filistinlilerin geri dönüş hakkı için Gazze sınırında yapılan eylemler zincirinin ilk gününde İsrailli askerlerin ateş açması sonucu biri 16 yaşında olmak üzere 15 kişi öldü, yaklaşık 500 kişi de yaralandı. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre eylemci Filistinliler sınırda çitlerin olduğu alanda askerlerin üstüne yanan lastikler yuvarlayıp taş atıyorlardı.

İsrail ordusu bu sabah da Gazze’de Filistinli bir çiftçiyi tank ateşiyle öldürmüştü.

“30 Mart Toprak Günü protestoları devam ediyor”

Eylemlerin başlaması için seçilen 30 Mart tarihi, Filistinliler tarafından ‘Toprak Günü’ olarak kabul ediliyor. 30 Mart 1976’da; İsrail hükümetinin ülkenin kuzeyinde çok sayıda Filistinlinin toprağına yasadışı biçimde el koymasını protesto eden altı İsrailli Arap güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü. Filistinliler o günden bu yana Toprak Günü ilan ettikleri 30 Mart’ta protestolar düzenliyor. Eylemlerin, Filistinlilerin ‘Büyük Felaket’ olarak gördüğü, İsrail’in 1948’de kurulması sırasında yüz binlerce Filistinlinin yerinden yurdundan olduğu; 15 Mayıs’taki ‘Nakba’ gününde son bulması bekleniyor. (Reuters)

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica