Bilim-Teknoloji

2017 LYS için ÖSYM’den açıklama

2017 LYS için ÖSYM’den açıklama 2017 lys tercih sonuçları.. ÖSYM resmi bir açıklama ile Lys tercih sonuçlarının açıklanacağını duyurdu. Lys sonuçları 8 ağustos salı ÖSYM (AİS) sorgu ekranında olacak. Peki Lys sonuçları nasıl ve ne zaman sorgulanabilecek. Lys tercih sonuçlarını öğrenmek isteyenler, aşağıdaki linkte bulunan ÖSYM’ye giriş, ÖSYM (AİS) linkini tıklayarak sorgu ekranına gidecek ve lys sonuçlarını öğrenebilecek. 2017 LYS için ÖSYM’den açıklama detaylar haberimizde…

2017 LYS için ÖSYM’den açıklama

ÖSYM açıklama yaptı, LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu yanıt buldu. Üniversite adayları sosyal medyadan ÖSYM’ye tepki göstererek sonuçları açıklamasını bekliyordu. ÖSYM geçtiğimiz günlerde 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna cevap verdi. Sosyal medyadan bir açıklama yapan ÖSYM LSY tercih sonuçların 8 Ağustos Salı günü açıklanacağını bildirdi.

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS tercih sonuçları bugünden itibaren kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyordu. ÖSYM beklenen açıklamayı yaptı, ÖSYS Yerleştirme Sonuçları’nın salı günü 2017 LYS SONUÇLARI linkinden sonuçlarını sorgulanabileceğini duyurdu..

ÖSYM’den LYS açıklaması… ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, 7 bin 84 üniversite adayının yerleştirme puanlarının yeniden hesaplandığı; buna bağlı olarak tüm adayların başarı sıralamalarının güncellendiği, güncellemeler sonucunda; puan kesintisi yapılan adaylar hariç, adayların puanlarında bir değişiklik olmamasına rağmen başarı sıralamalarında genel olarak yukarı yönde bir değişiklik gerçekleştiği; Ve son güncellenen sonuçların tüm adayların erişimine açıldığı duyuruldu.

ÖSYM’den LYS açıklaması

“2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS) sonuçları, sınav takviminde ilan edildiği gibi 11 Temmuz 2017 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden açıklanmıştır.

Sınav sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında bir değişiklik olmamakla birlikte; LYS ve YGS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle; bazı adayların eğitim durumlarının güncel haliyle hesaba katılmadığı tespit edilmiştir. Buna göre, 2017-ÖSYS Kontenjan Kılavuzunun 6A, 6B ve 6C tablolarında bulunan tür ve alan mezunlarından, 2016-ÖSYS yerleştirmelerinde YGS veya LYS puanı ile bir programa yerleştirilen toplam 75.692 adaydan;

LYS yerleştirme puanlarıyla ilgili olarak yapılması gereken OBP kesintisinin 2.413 aday için yapılmamış olduğu,

YGS yerleştirme puanları ile ilgili olarak; 6.751 adaydan yapılması gereken OBP kesintisinin yapılmamış olduğu; mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunu 23 adaya ise ek puanlarının uygulanmamış olduğu anlaşılmıştır.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen rakamlardan çakışmalar hariç 7.084 adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplanmış, buna bağlı olarak tüm adayların başarı sıralamaları güncellenmiştir. Bu güncellemeler sonucunda, puan kesintisi yapılan adaylar hariç; adayların puanlarında bir değişiklik olmamasına rağmen başarı sıralamalarında genel olarak yukarı yönde bir değişiklik gerçekleşmiştir.

Sonuçlar, 14.07.2017 tarihinde saat 19:12 itibariyle tüm adayların erişimine açılmıştır. Tüm adayların, puan ve sıralamalarını kontrol etmeleri ve son güncellenen sonuçları kullanmaları gerekmektedir.

Bu hatadan dolayı kamuoyundan özür diler, yeni sonuçları tüm ilgililerin dikkatine saygıyla sunarız.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica