Bilim-Teknoloji

ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi

ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi, Temmuz’da açıklanacak. LYS sonuçları için geri sayım başladı. Toplamda 5 oturumda gerçekleştirilen 2017 LYS’nin sonuçlarını merak eden üniversite adayları için yanıt ÖSYM’den geldi. LYS sonuçları 11 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar ön bilgilendirme kılavuzundan Yükseköğretim programları ile ilgili detaylara ulaşabilecek. ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi, habere göre 11 Temmuz’da açıklanacak.

ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi

LYS sonuçları için heyecanlı bekleyiş. 2017 LYS’ye katılan adaylar sonuçların açıklanmasını beklerken tercih kılavuzunun da ne zaman yayınlanacağı merak konusu. ÖSYM’nin Yükseköğretim programları ile ilgili ön bilgilendirme amacı ile yayınladığı kılavuza ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden erişmek mümkün.

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin sınav takvimine göre 2017 LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih 11 Temmuz olarak belirlendi. Adaylar sınav sonuçları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden öğrenebilecekler. Sınav sonuçları adreslere postalanmayacak.

LYS PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar dikkate alınarak bir standart puan hesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki tabloda yer alan ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.
ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır.

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 22 Haziran-4 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak. 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

E-Okul liselere yerleştirme tercih robotu (E-Okul sistemine giriş)

TEOG Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) açıklanması ile birlikte lise tercih işlemleri için de geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı liselere yerleştirme işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile e-okul tercih robotunu yayınlıyor. Öğrenciler, e-okul tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve yüzdelik dilimlere göre listeleme yapabilecek.

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri kapsamında lise tercihinde bulunacak öğrencilerin sağlıklı seçim yapabilmesi için; e-okul sistemi üzerinden tercih robotunu hizmete sundu.

Bakanlığın internet sitesindeki duyuruya göre, 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri kapsamında öğrenciler ve veliler “e-okul.meb.gov.tr” adresi üzerinden hizmete sunulan tercih robotunu kullanarak sağlıklı tercih yapabilecek.

Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve yüzdelik dilimlere göre listeleme yapılabilecek. Ayrıca bilgilendirme amaçlı olarak da yüzdelik dilimin daha altında ve üstündeki değerlerle de tercih listeleri oluşturulabilecek.

Öğrenciler, tercih listesinde okulların yüzdelik dilimleri, türü, öğretim şekli, kontenjanı, yabancı dil ve pansiyon durumu gibi detaylı bilgileri de inceleyebilecek.

Bilinçli tercih yapılması için yönlendirme amacıyla hazırlanan robotun, öğrenciler için bağlayıcılığı bulunmuyor.

Öğrenci ve velilere danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde kurulan tercih danışmanlığı komisyonlarındaki rehber öğretmenler, e-okuldaki tercih robotlarından yararlanacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica