Siyaset

CHP referandum için AİHM’e başvuruyor

CHP referandum için AİHM’e başvuruyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 16 Nisan’daki referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyor. CHP referandum için AİHM’e başvuruyor, YSK’nın usulsuz kararıyla ilgili son başvuru noktası.

CHP referandum için AİHM’e başvuruyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın almış olduğu karar nedeniyle “referandumun gayrimeşru hale geldiğini” belirterek, AİHM’e başvurmak üzere dilekçeye imza attı.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu karar nedeniyle referandum gayrimeşru hale geldi. Dilekçemizi hazırladık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Bugün dilekçeler gönderilecek” dedi.

Kılıçdaroğlu dilekçeyi, Ankara’dan İstanbul’a yaptığı “Adalet Yürüyüşü”nün 20’inci gününde yürüyüşe başlamadan önce imzaladı.

Muhalefet referandum sonuçlarına neden itiraz ediyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin kararının iptali talebiyle Danıştay’a başvurdu.

CHP, YSK’nın mühürsüz oy kararını Danıştay’a taşıdı

CHP olumsuz bir karar çıkması durumunda, hem iç hukuk hem de uluslararası hukuk yollarını değerlendirecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de gerekirse Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını açıkladı.

Muhalefet neden yeniden sayım yerine iptal istiyor?

Muhalefet partilerinin itirazlarının en önemli noktasını, YSK’nın Doğu’da oy sayımı devam ederken, Batı’da da sandıkların kapanmasına 10 dakika kala aldığı ‘mühürsüz pusula ve zarflarla kullanılan oyları geçerli sayma’ kararı oluşturuyor.

CHP, HDP ve Vatan Partisi, YSK’ya başvurarak referandumun iptalini talep etti. Ancak YSK  bu başvuruları oy çokluğuyla reddetti.

YSK 16 Nisan referandumunun iptali için yapılan başvuruları reddetti

Muhalefet partileri, YSK’nın bu kararı, oylama ve sayım devam ederken almasının mühürsüz pusula ve zarfların tutanaklara geçirilmesini engellediğini ve bunun da artık bu tarz oyların sayısını tespit etmeyi imkânsız hale getirdiğini savunuyor.

Ayrıca muhalefet partilerinin bir diğer iddiası da sandıklardan çıkan mühürsüz pusulaların bir kısmının arkasına sayım sırasında mühür vurulduğu yönünde.

Muhalefet partileri ayrıca YSK kararının 298 Sayılı Kanun ve 138 Sayılı Genelge’ye aykırılık taşıdığını ve bu nedenle de “kanunsuz bir karar” olduğunu öne sürüyor.

Bu haberler yayınlanmıştı ve aşağıdaki değerlendirmeler yapılmıştı.

Erdoğan: YSK’nın kararı kesin, bu iş bitti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, referandumun iptali için AYM’ye başvurulamayacağını ve AİHM’e de gidilemeyeceğini söyledi.

Bozdağ: YSK kararı doğru, AYM’ye gidilemez, AİHM’den netice alınamaz

Muhalefet partileri ne yapmayı planlıyor?

Hükümetten gelen açıklamalara karşın hem CHP hem de HDP konuyu gerekirse AYM ve AİHM’ye götüreceklerini açıkladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica