Bilim-Teknoloji

SMS filtreleme pazarı giderek büyüyor

SMS filtreleme pazarı giderek büyüyor. Araştırma şirketlerinden MarketsandMarkets, SMS filtreleme pazarı ile ilgili 2022’ye kadar gerçekleşecek tahminlerini haber olarak yayınladı. Aralarında Türkiye’den Defne Telekomünikasyon’un da yer aldığı beş kıtadan SMS güvenlik duvarı pazarındaki kilit oyuncuların pazardaki tecrübelerinin ve çözümlerinin incelendiği rapora göre 2022 yılına kadar pazarın büyüklüğü 2 milyar 820 milyon Dolara ulaşacak. SMS filtreleme pazarı giderek büyüyor.

SMS filtreleme pazarı giderek büyüyor

Global SMS güvenlik duvarı ve filtreleme çözümleri; (SMS Firewall and Filtering) pazarlarını inceleyen MarketsandMarkets, beş kıtada çözümlerini operatör ağlarında konumlandırmış kilit oyuncuların pazar tecrübelerini; ve çözümlerini inceleyerek değişik kıtalardaki ve dikey sektörlerdeki büyüme oranlarını ve çözüm sağlayıcıların profillerini ortaya koyan kapsamlı bir rapor yayınladı. Araştırma mobil şebeke operatörleri; mobil sanal ağ operatörleri, mobil sanal ağ sağlayıcıları, servis sağlayıcıları, devlet birimleri, iletişim servis sağlayıcıları ve dijital servis sağlayıcılarını kapsıyor.

“2022 yılında 2 milyar 820 milyon Dolar”

Araştırmaya göre SMS filtreleme pazarının 2017 yılında 1 milyar 730 milyon Dolar olması bekleniyor. Bu rakamın yüzde 10,4 yıllık bileşik büyüme oranı ile 2022 yılında 2 milyar 820 milyon Doları bulacağı öngörülüyor. Tüm dünyada artan güvenlik ve gizlilik endişeleri; izinsiz ve kayıt altına alınamayan mesajlaşmalar nedeniyle mobil operatörlerin yaşadığı gelir kayıplarının artması; sıkılaşan devlet regülasyonları ve artan A2P (Application to Person) mesajlaşma kullanımı SMS güvenlik duvarı ve filtreleme pazarının gelişmesindeki önemli nedenler olarak görülüyor.

MarketsandMarkets Telekom Operatörleri Pazar Araştırmaları Analisti Shashank Kaipa, “Operatörler, kaçak ve izinsiz mesajlaşmalardan kaynaklanan gelir kayıplarını önlemek; ve iletişim ağlarından geçen SMS trafiğinin kontrolünü ellerinde tutabilmek için artan bir trend ile SMS Güvenlik Duvarı ve Filtreleme çözümlerine başvuruyorlar,” dedi.

“regülasyonlara uyarken aynı zamanda müşteri memnuniyetini de arttırmış oluyorlar”

A2P mesajlaşmalarının artmasıyla SMS filtreleme ve SMS güvenlik duvarı pazarının her geçen gün büyüme gösterdiğini belirten Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu; “Devletlerin yürürlüğe koyduğu yasaların pazarlama ve tanıtım amaçlı gönderilen izinsiz SMS’leri sıkı bir şekilde denetlemesinden dolayı GSM operatörlerinin bu alana yatırımları artıyor. Dolayısıyla pazarda büyüme de artıyor. Telekom operatörleri yaptıkları altyapı iyileştirmeleriyle regülasyonlara uyarken aynı zamanda müşteri memnuniyetini de arttırmış oluyorlar. Defne Telekomünikasyon olarak MarketsandMarkets’in yaptığı SMS Güvenlik Duvarı ve Filtreleme Araştırması Raporu’na global pazardaki deneyimlerimiz; ve SMS Filtering ve Blacklist/Whitelist (Kara Liste/ Beyaz Liste) çözümlerimizin uygulama örnekleri ile katkıda bulunduk,” dedi.

“kanun ile kontrol altında”

Defne Telekomünikasyon’un yenilikçi ürünleri arasında bulunan SMS Filtering ve Blacklist/Whitelist çözümleri ile hem SMS altyapısı sunan telekom operatörleri hem de aboneler istemedikleri firmalardan veya abonelerden gelen izinsiz SMS ve çağrıları engelleyebilirken, istediklerine izin verebiliyor. Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, GSM şirketlerinin özel filtreleme yazılımlarını hem kendi iletişim ağları içinde kullanmaları hem de abonelerinin kişisel kullanımına sunmaları gerektiğini belirtti. Mobil operatörlerin ve SMS lisansıyla faaliyet gösteren Sabit Telefon Hizmetlerinin izinsiz pazarlama cezalarına maruz kalmamaları için altyapılarında iyileştirme çalışmaları yapmalarının ve önlemler almalarının gerekliliğine işaret eden Haliloğlu, izinsiz SMS gönderiminin dünyanın birçok yerinde kanun ile kontrol altına alındığını hatırlattı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica