Genel

Adıyaman’da 2 Bin Yıllık Aslan Heykelini Kırdılar

Adıyaman’da 2 Bin Yıllık Aslan Heykelini Kırdılar, Kıranlar bilinmediği için niçin yaptıkları ve ne yapmak istedikleri henüz haberlere yansımadığı için bilinmiyor. Maalesef Tarihi mirasımıza sahip çıkamamaya devam ediyoruz… Bu kez de Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde, Kommagene Krallığı‘ndan kalan Karakuş Tümülüsü’nde bulunan 2 bin yıllık aslan heykeli, bilinmeyen kişi ya da kişilerce tahrip edildi. Adıyaman’da 2 Bin Yıllık Aslan Heykelini Kırdılar, tarihin yapamadığını cehalet yaptı.

Adıyaman’da 2 Bin Yıllık Aslan Heykelini Kırdılar

DHA‘da yer alan habere göre, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta ve Cendere Köprüsü, Eski Kahta ile Arsemia kaleleri ve Nemrut Dağı yol güzergahında bulunan; Karakuş Tümülüsü’ndeki aslan heykelinin sol bölümü, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildi.

Kırdıkları başın taşlarını da götürmüşler

Heykelin sol baş bölümünün kırıldığı ve taş parçalarının da götürüldüğü görüldü.

Güvenlik güçleri, heykele zarar veren kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışma başlatırken, Karakuş Tümülüsü’ndeki heykelin tahrip edilmesi tepkilere yol açtı.

Almanya’ya kaçırılmak istenmiş

İlçedeki turizmci Mahmut Arslan, heykelin kıranların bulunup cezalandırılmasını istedi.

Daha önce tümülüsün doğu cephesindeki sütunun üzerinde bulunan heykelin 1951 yılında Alman Arkeolog Prof. Karl Dörner tarafından çalınmak istediğini hatırlatan Mahmut Arslan, şunları söyledi:

“Tarihimize sahip çıkamıyoruz. Aslan heykeli, Alman Arkeolog Prof. Karl Dörner tarafından yere indirilerek insan gücü ile araçların gidebileceği batı terasına taşınmış. Dörner, aslan heykelini karayoluyla İskenderun Limanı’na götürüp, oradan da gemi ile Almanya’daki Berlin Müzesi’ne koyup sözde korunmasını sağlayacağını söylemiş. Ancak, yetkililerin durumu fark etmeleri ile Dörner, heykeli çalmakta başarılı olamamış. ”

‘Bu heykeli kıranların elleri kırılsın’

“Bakınız, buradaki Nemrut Dağı ve diğer tarihi eserler tüm dünyada Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiş. Bu insanlar dünya mirası olan bu tarihe, 2 bin yıllık bu heykele nasıl kıymışlar anlayamadım. Bu heykeli kıranların eller kırılsın.”
2 bin yıllık heykeli Adıyaman’da tahrip etmişler. Hatta tarihten silmişler. Onca savaş görmesine rağmen tarihe değil, cehalete boyun eğdi!! Evet tek kelimeyle YAZIKLAR OLSUN…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica