Ekonomi

Fındığa hibe ve destek kredisi geliyor

Fındığa hibe ve destek kredisi geliyor. Fındık üreticileri hibe ve destek alabilecek. Samsun’da fındık işletmecilerine yönelik TKDK’nın yeni çağrı döneminde verilebilecek hibe ve destekleri anlatıldı. Fındığa hibe ve destek kredisi geliyor, haberimiz üreticilerin beklentilerini karşılamaya yetecek mi?

Fındığa hibe ve destek kredisi geliyor

Çarşamba Ticaret Borsası M. Rıfat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda, fındık işletmecilerine yönelik TKDK’nın yeni çağrı döneminde verilebilecek hibe ve destekleri anlatıldı

TARIM ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğü 42 ili kapsayan 122 milyon Avroluk desteklenecek projeleri açıkladı. Bu çerçevede, “Meyve ve Sebzelerin işlenmesi ve Pazarlanmasına Yönelik Yatırımların Desteklenmesi” başlığına fındık ürününde de dâhil edildiği duyuruldu.

Konuyla ilgili Oda, Borsa ve TKDK’nın ortaklaşa organize ettiği, Çarşamba Ticaret Borsası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına; TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akman; Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Çarşamba Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nurettin Öztekin; Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri, Sezai Atsan ile Hacı Toraman, Borsa Genel Sekreteri Eftal Yetimoğlu, TKDK danışmanları ve fındık işletmecileri ile temsilcileri katıldı.

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, fındık ürününün bölge için ekonomik değerini iyi bildiklerini vurgulayarak; bu bağlamda TKDK’nın yeni çağrı döneminde işletmelere yönelik hibe ve desteklerden; ilçedeki üreticilerin en ileri seviyede yararlanabilmeleri için bu toplantının düzenlendiğini söyledi.

TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan ise; Elde ettiğimiz verilere bakınca, Samsun genelinde bu yıl 92 bin ton fındık bekleniyor. Bu ciddi bir üretimdir. Onun için biz fındık işletmelerine desteklerden faydalanın diyoruz. Türkiye genelinde fon sıkıntısıyla desteklenmeyen işletme projesi yok. Yeter ki kriterlere uysun” dedi.

FINDIK HAKKINDA

Türkiye’nin daha çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilen Fındık, huşgiller (Betulaceae) familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adıdır.

Basit, yuvarlak yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan hemen önce ilkbaharda açar. Bir evciklidir. Erkek çiçekler kedicik şeklinde 5–12 cm uzunluğunda sarı renklidir. Dişi çiçekler çok küçük, kış boyunca tomurcuklarda gizlenir, 1–3 mm uzunluğunda kırmızı renklidir. Nuks meyve 1-2-3 cm uzunluğunda 1–2 cm çapındadır, kabuğun etrafını tamamen veya kısmen kuşatan bir kadehcik bulunur. Kadehciğin şekil ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir.

FINDIK NASIL İKLİMDE YETİŞİR?

Kışların ılık geçtiği nemli ve humuslu toprağı sever. Yıllık 1000–2000 mm kadar yağış ister.

FINDIK TÜRKİYE’DE NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye’de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80’i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi’nden başka Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir.

Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin. Eski fındık yetişme alanlarıdır. Bu alanlarda fındık ocakları yaşlı, verim düşük, yıllık üretim değişimleri fazladır.

Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kocaeli’de, daha genç, derin topraklı, tekniğine uygun dikilmiş fındık bahçeleri yer alır. Verim yüksektir.

FINDIĞIN YARARLARI

Fındık çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

FINDIĞIN ZARARLILARI

Türkiye’de fındığın en önemli zararlıları olarak, karamuk oluşturup fındığın iç bağlamamasına; ya da lekeli olmasına sebep olarak ekonomik zararı dokunan iki böcek türü vardır: Yarım kanatlılar takımından fındık yeşil kokarcası (Palomena prasina) ile kın kanatlılar takımından Fındık kurdu (Curculio nucum). Ayrıca Balaninus nucum da önemli bir fındık zararlısı olarak bilinmektedir. Bu konuda 1915’de bir Osmanlı Ermeni ziraatçisi olan Antreasyan’ın önemli çalışmaları bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica