Genel

Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları başladı

Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları başladı

Sözleşmeli öğretmenlik tercih işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adayların erişimine açıldı. Sözlü mülakatların ardından 20 bin öğretmen için tercih işlemlerini erişime açan MEB, KPSS ve sözlü mülakat üstünlüğüne göre atamaları gerçekleştirecek. İşte, Sözleşmeli öğretmenlik tercih işlemleri ve sonrası dair detaylı bilgiler haberimizde…

Sözleşmeli Öğretmen tercih işlemleri başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mülakatı tamamlanan 20 bin sözleşmeli öğretmen için başvuruların başladığını duyurdu. Başvurular 17 Temmuz’a kadar MEB’in internet adresi üzerinden alınacak. Atamalarsa 19 Temmuz’da yapılacak.

20 bin sözleşmeli öğretmen için başvurular bugün başladı. Adaylar 17 Temmuz’a kadar başvurularını yapabilecek. Atamalarsa 19 Temmuz’da belli olacak. MEB, Twitter hesabında yer alan duyurusunda başvurularla ilgili şu bilgileri verdi:

“20 bin sözleşmeli öğretmenlik için başvurular 10-17 Temmuz tarihleri arasında alınacak, atamalar ise 19 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Mülakatı tamamlanan 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için başvurular başladı.”

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

Tercihler herhangi bir il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.

Adaylar il veya ilçe milli eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.

Adaylar tercih dışı seçenek olarak;

“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”

“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları, mesleki ve teknik orta-öğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

ATAMALAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Adayların puanlarının eşitliği halinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak,eşitliğin devamı halinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecektir.

ATAMALARIN ARDINDAN GÖREVE BAŞLAMA BELGELERİ TALEP EDİLECEK

Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

Atama kararnameleri, il milli eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır.

Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir:

*Bu duyuruda başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,
*Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
*Mal bildirimi (il milli eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
*Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,
*Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmi yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi.
*Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu.

Ataması yapılanlar, bu bölümün “11.3.” maddesinde belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlama talebinde bulunacaktır. İstenilen belgeleri tam olarak ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgelerinde eksiklik görülenler ya da belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica