Genel

ABD Afrin operasyon alanımız değil diyerek devre dışı oldu

ABD Afrin operasyon alanımız değil diyerek devre dışı oldu Koalisyon sözcüsü Ryan Dillon, bugünkü basın toplantısında Türkiye’nin muhtemel Afrin harekâtına Pentagon’un engel olmayacağı işaretini verdi. Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin’deki Kürt güçlerinin ‘IŞİD’le mücadele operasyonlarının bir parçası olarak kabul edilmediğini’ söylerken; ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, “Afrin operasyon alanımız değil” dedi. ABD Afrin operasyon alanımız değil diyerek devre dışı oldu detaylar haberimizde…

ABD Afrin operasyon alanımız değil diyerek devre dışı oldu

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, bugünkü basın toplantısında Türkiye’nin muhtemel Afrin harekâtına adeta yeşil ışık yaktı. Haberi duyuran gazeteci Wladimir van Wilgenburg, Dillon’un kendi sorusuna “Afrin, koalisyonun operasyon alanı içerisinde değil” yanıtını verdiğini belirtti

“Biz size teslim etmek zorunda kalmayalım”

ABD’nin söz konusu açıklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kurduğu “Katil sürüleri ile aramıza girmeyin. Ortaya çıkabilecek, istenmeyen hadiselerden biz sorumlu olmayız. Terör örgütünün üstlerindeki bayraklarınızı siz kendiniz indirin ki, biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerle birlikte olanları toprağa gömmek mecburiyetinde olmayalım” cümlelerinin ardından geldi.

“Suriye Sınır Güvenliği Gücü”

Pentagon’dan akşam saatlerinde bir açıklama daha geldi. Pentagon, “Suriye Sınır Güvenliği Gücü” konusuna ilişkin, “Türkiye ile görüşüyoruz. Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz” açıklamasını yaptı. ,

“Onları desteklemiyoruz”

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin’de bulunan PYD güçlerine ilişkin, “Onları IŞİD’le mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz. Onlarla hiçbir işimiz yok” açıklamasında bulundu.

“Desteklediğimiz gruplar özellikle IŞİD karşıtı operasyonlara katılan gruplardır”

ABD’nin Afrin’de destek veya eğitim vermediğini kaydeden Galloway, “Suriye Demokratik Güçleri alanlarının dışındaki unsurlar, bizden herhangi bir eğitim-tavsiye-destek almıyor. Desteklediğimiz gruplar özellikle IŞİD karşıtı operasyonlara katılan gruplardır” diye konuştu. Galloway tüm tarafları, gerginliği tırmandıran adımlardan kaçınmaya teşvik ettiklerini de sözlerine ekledi.

“Trump bana dönecekti. O dönmeden ben aramam”

ABD Başkanı Trump ile görüşme olup olmayacağının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben henüz kendisini aramayı düşünmüyorum. Daha önce konuştuk. O bana dönecekti. O bana dönmediği sürece ben ona dönmem” ifadelerini kullandı.

“Putin ile iki üç gün önce görüştük”

Putin ile görüşmesine yönelik olarak Erdoğan, “Oluyor. İki üç gün önce görüştük. Telefon diplomasimiz devam ediyor” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica