Genel

ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley istifa etti

ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley istifa etti ABD Başkanı Donald Trump, istifasını kabul ettiği ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, bu yılın sonunda BM’deki görevinden ayrılacağını söyledi. ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley istifa etti detaylar haberimizde…

ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley istifa etti

Haley‘in istifa kararı, Trump ile birlikte düzenlenen Beyaz Saray’daki ortak basın toplantısında duyuruldu.

Haley’in, istifa etmek istediğini kendisine 6 ay önce dile getirdiğini belirten Trump, “Haley, bu yılın sonunda BM’deki görevinden ayrılacak.” dedi.

Trump en çok ona güveniyordu…

Haley’in ABD’nin BM Temsilciliği görevini çok iyi bir şekilde yaptığını belirten Trump, “Umut ediyorum ki tekrar geri gelerek görev alacaksın.” ifadesini kullandı.

Trump, Haley’in ardından göreve kimin getirileceği yönündeki soruları cevapsız bırakarak, “Bu çok önemli bir görev ve elimizde bu pozisyon için değerlendireceğimiz kişiler var.” diye konuştu.

Yeni atama önümüzdeki günlerde belli olacak…

Donald Trump, Haley‘in istifasının ardından ABD’nin BM Temsilciliğine atanacak ismin birkaç hafta içerisinde açıklanacağını duyurdu.

“ABD daha fazla saygı gördü”

Trump ile ortak açıklama yapan Haley ise görev yaptığı iki yıl içinde ABD’nin “daha fazla saygı gördüğünü” savundu.

Haley, “Bazı ülkeler yaptıklarımızı beğenmeyebilir ama artık saygı duyuyor.” dedi.

Nikki Haley, Suriye’de kimyasal silah kullanımına verilen cevaptan Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların artırılmasına, İran nükleer anlaşmasından ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyinden çekilmesine kadar alınan bütün kararlarla bir fark yarattıklarını öne sürdü.

“2020’deki başkanlık seçimlerinde aday olmayacağım”

Yıl sonuna kadar görevine devam edeceğini belirten Haley, başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağı sorusuna ise “2020’deki başkanlık seçimlerinde aday olmayacağım.” yanıtını verdi.

Önyargılı yapılardan ayrılmayı beceren bir kişilik…

Haley, ABD’nin, BM bünyesindeki bazı örgütlerden çekilmesinde önemli rolü oynadı; ve özellikle de “ikiyüzlü” ve “İsrail’e karşı kronik ön yargılı” olmakla suçladığı BM İnsan Hakları Konseyinden ayrılmasında başı çekti.

Kuzey Kore konusunda etkili bir karakterdi…

46 yaşındaki Haley, BM Güvenlik Konseyinde nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore’ye yönelik sert yaptırımların alınmasını sağlayarak; Pyongyang’ı müzakere masasına getirme konusunda da etkili oldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica