Genel

ABD sözcüsü; ‘gerçekten çok gülünç ve hep aynı hikaye’

ABD sözcüsü; ‘gerçekten çok gülünç ve hep aynı hikaye’ ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rıza Sarraf davası ile Türkiye’ye karşı tezgah kurdukları ve darbe kışkırtıcılığı yapmaya çalıştıkları iddiasının gülünç olduğunu söyledi. ABD sözcüsü; ‘gerçekten çok gülünç ve hep aynı hikaye’ detaylar haberimizde…

ABD sözcüsü; ‘gerçekten çok gülünç ve hep aynı hikaye’

Salı akşamı günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nauert, “Böyle bir girişim içerisinde değiliz” dedi. Brifingde Nauert’e, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rıza Sarraf davası ile ilgili son açıklamaları hakkındaki görüşü soruldu.

Erdoğan Salı günü AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “17-25 Aralık’ta ülkemize tarihin en büyük tuzaklarından biri kuruldu. Dik duruşumuz sayesinde bu tuzak başarısız olunca aynı tezgahı götürdüler Amerika’da kurdular” demişti.

Erdoğan’dan Rıza Sarraf mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert bu sözlerin hatırlatılması sonrası, “Türkiye’ye bir tezgah mı kurmaya çalışıyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hep aynı hikaye… Bu gerçekten çok gülünç”

“Biz Türkiye’den aynı hikayeyi daha önce de duyduk. Hepsi aynı hikaye… Bizi darbe kışkırtıcılığı yapmaya çalışmakla suçlamaları sonrası verdiğim yanıtı tekrarlayacağım. Bu gerçekten çok gülünç… Böyle bir girişim içinde değiliz. Konuyla ilgili sorularınızı (ABD) Adalet Bakanlığı’na iletmenizi öneririm.”

‘Ülkeler arası ilişkiler evliliğe benzer’

Sözcüsü Heather Nauert, ülkeler arasındaki ilişkileri evliliğe benzetti, ilişkilerde zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanabileceğini söyledi.

“Bir gün iyi, bir gün kötü olabilir. Biri bir şey söyleyebilir, sonra söylediğinden üzüntü duyabilir” diyen Nauert, Türkiye’nin bir NATO üyesi ve ABD’nin değerli bir müttefiki olduğunu belirtti.

“Türkiye ile güçlü bir ilişkimiz var” diyen Nauert, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak ABD’yi Türkiye’ye karşı bir darbe girişimi içerisinde olmakla suçlamak gerçekten gülünç. Bence Türkiye’nin yetkilileri de bunun farkında.”

Başsavcı Kim: Türkiye’de başlatılan soruşturma ve iddialar gülünç

Öte yandan, New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H. Kim de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kendisi ve eski Başsavcı Preet Bharara hakkında soruşturma açmasının gülünç olduğunu söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, New York’ta basın toplantısı düzenleyen Joon H. Kim, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusu üzerine, “Şaka olduğunu zannettim. Gülünç bir durum” dedi.

New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili, “Amerikan Adalet Bakanlığı’na, mahkemelerine ve benim ofisime Gülencilerin sızdığı iddia edilen açıklamalar yapıldı. Bunlar saçma iddialar” diye konuştu.

Reza Zarrab davasıyla ilgili görüşlerini de açıklayan Joon H. Kim, “Önümüzdeki hafta başlayacak olan davada çok kariyerli savcılar görev yaptı. Görev yapmaya da devam edecek. Aynı şekilde bu soruşturmada görev yapan FBI ajanları da kariyerlerinin üst düzeyinde. Bu soruşturma ekibinde kişiler kanunlar çerçevesinde delillerin peşinde koşuyorlar. Amerikan adaletini yasaları uyguluyorlar. Bu kişiler bu soruşturmayı Türkiye’nin iç siyaseti için değil buradaki yasalara göre yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Joon H. Kim ayrıca davada yargılanacak sanıklara ABD’nin ulusal güvenliği ile ilgili olarak çok ağır suçlamalar yöneltildiğini söyledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica