Genel

ABD tek taraflı eylem yaptı ve Türkiye harekete geçti

ABD tek taraflı eylem yaptı ve Türkiye harekete geçti Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tek taraflı adımlar attığı gerekçesiyle ABD’yi eleştirdi. Lavrov, “ABD İran’da olsun, Suriye’de olsun, tek taraflı eylemleriyle Türkiye’yi kızdırdı” diye konuştu. ABD tek taraflı eylem yaptı ve Türkiye harekete geçti detaylar haberimizde…

ABD tek taraflı eylem yaptı ve Türkiye harekete geçti

Lavrov röportaj verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un hafta içinde Kommersant gazetesine verdiği röportaj, pazar günü yayımlandı.

“İran ve Suriye de tek taraflı adımlar atan ABD’dir”

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye’nin Afrin harekatı öncesi konuşan Lavrov; ABD’yi, İran ve Suriye’de tek taraflı adımlar attığı gerekçesiyle eleştirdi.

ABD yıkıcı rolünü sürdürüyor

Lavrov “ABD bir anlaşmaya varma konusundaki kabiliyetsizliğini ve küresel meselelerdeki yıkıcı rolünü kanıtladı. İran’da olsun, Suriye’de olsun, tek taraflı eylemleriyle Türkiye’yi kızdırdı” dedi.

Rusya’dan Afrin açıklaması: Endişeyle öğrendik

Rusya Dişişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Afrin operasyonuna ilişkin “Endişeyle öğrendik” açıklaması yaptı. Rus senatör Klintseviç ise Rusya’nın BM’de Türkiye’nin Afrin’de başlattığı operasyonu sonlandırmasını isteyeceğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise “Suriye’nin kuzeydoğusundaki ABD provakasyonları krizi başlatan başlıca faktördür” diye açıklama yaptı.

BM de görüşeceğiz

Rus senatör Klintseviç ise Rusya’nın Suriye’yle diplomatik işbirliği yapacağını ve Birleşmiş Milletler’de (BM) Türkiye’nin Afrin’de başlattığı operasyonu sonlandırmasını talep edeceğini belirtti.

Rusya komuta merkezini farklı bölgeye çekti

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Suriye’deki komuta merkezinin Türkiye’nin harekât başlattığı Afrin’de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak için o bölgeden farklı bir bölgeye çektiğini bildirdi.

TSK Rus askerlerinin güvenlik tedbirlerini aldı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Suriye’deki komuta merkezi, TSK’nın harekât başlattığı Afrin’de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak üzere tedbir aldı” ifadelerine yer verildi.

Gerilimi azaltmak için Tel Rıf’at…

Açıklamada ayrıca, ‘olası provokasyonların önüne geçmek, Rus askerlerinin yaşamına ve sağlığına yönelik tehdidi önlemek için Ateşkesi İzleme Merkezi’nin Afrin bölgesinde bulunan grubunda yer alan askerlerin ve askeri polisin Tel Rıf’at’taki gerilimi azaltma bölgesine çekildiği’ kaydedildi.

Bölgeyi terk eden sivillere yardım

Rusya Savunma Bakanlığı, “Rusya’nın Ateşkesi İzleme Merkezi, çatışma bölgelerini terk eden sivil halka gerekli yardımların hızlı bir şekilde sağlanması için Tel Rıf’at’taki gerilimi azaltma bölgesinin içindeki ve etrafındaki durumu kesintisiz olarak izlemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ABD’nin kontrolsüz silah sevkiyatı Türkiye’yi operasyona itti”

Bakanlığın açıklamasında “Suriye’nin kuzeydoğusundaki ABD provakasyonları krizi başlatan başlıca faktördür” denildi. Açıklamada Ankara’nın Washington tarafından kurulması gündeme getirilen ‘Sınır Güvenlik Gücü’nün son derece olumsuz bir tepkiyle karşıladığı hatırlatıldı.

ABD sorumsuz davranıyor

“ABD’nin sorumsuz davranışların barışçıl çözüm sürecine zarar veriyor” denilen açıklamada ABD’nin kontrolsüz modern silah sevkiyatlarının Türkiye’yi operasyona ittiği öne sürüldü.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica