Genel

ABD’li şefler Türk yemeği için yarıştı

Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatında 5 yıl süreyle ders olarak okutulmasını sağlayan Ege İhracatçı Birlikleri şimdi de Amerikalı şefleri yarıştırdı.

İZMİR (İGFA) – Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Ticaret Bakanlığı destekli Turquality projesiyle Yeni Dünya’ya Türkiye’nin gıda ürünleri ihracatını artırmak için 3 yıldır başarılı tanıtım faaliyetlerine imza attıklarını dile getirdi.

 

Türk Eximbank aracığıyla İhracat Garanti Fonu gibi bir model üzerinde çalıştığını dillendiren Celep, Eyaletler bazında, nokta atışlarıyla ABD’de daha başarılı olunabileceğini bu sayede iki ülke arasında 100 milyar dolara çıkması hedeflenen dış ticaret hacminden daha fazla pay alınabileceğini kaydetti.

 

Celep, su ürünleri, kuru meyve, meyve sebze mamulleri, zeytinyağı, tıbbı aromatik bitkiler ve hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörlerinde ABD pazarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımının yapıldığı TURQUALITY Projesi kapsamında “Turkish Tastes Culinary  Compotition 2021” etkinliği gerçekleştirdiklerini anlattı.

 

Celep, hazırlanan menülerde, Türk levreği, Türk zeytin ve zeytinyağı, bulgur, közlenmiş meyve sebze mamulleri, kuru meyveler ve baharatlar yoğun olarak kullanılırken, şefler Türk mutfağına özgü tekniklere de yer verildiği bilgisini paylaştı.

 

Yarışmanın birinciliğini Resorts Hotel Sous Şefi Noe Banuelos kazanırken, 2. sırada Capital Grill’den Sous Şef  Gonzalo Garzo yer aldı. 3.’lük ise Cosmopolitan Hotel Executive Şefi Michael Gillard’un oldu. Katılan şeflere, para ödülü, katılım sertifikaları, plaketler, şef bıçakları ve ürün numuneleri takdim edildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica