Genel

Adalet için Alaşehir üzüm mitingi yapıldı

Adalet için Alaşehir üzüm mitingi yapıldı Kılıçdaroğlu, “Üzümü 4 liradan alacağım diyen hükümete sesleniyorum. 2 sene önce 6 lira olan üzüm şimdi 4 lira. Böyle bir adaletsizliği kimsenin vicdanı kabul etmez” dedi. Adalet için Alaşehir üzüm mitingi yapıldı detaylar haberimizde…

Adalet için Alaşehir üzüm mitingi yapıldı

Manisa Alaşehir’de düzenlenen Üzüm Mitingi’ne CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu katılanlar arasındaydı. Mitingde açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Üzümü 4 liradan alacağım diyen hükümete sesleniyorum. 2 sene önce 6 lira olan üzüm şimdi 4 lira. Böyle bir adaletsizliği kimsenin vicdanı kabul etmez” dedi. CHP Genel Başkanı, üzüm üreticilerinin sorunlarının çözümü konusundaki önerilerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Tarım Kanunu’nun 21. Maddesine her çiftçinin hükümetten 40 bin lira alacağı olduğunu belirterek “Meydan okuyorum. Başbakansa başbakan, AKP Genel başkanıysa AKP Genel başkanı. Çiftçiye bu parayı ödedin mi ödemedin mi? Ödedim diyorsan karşıma çıkarsın” dedi. CHP lideri, zaman zaman Erdoğan’ı hedef aldığı konuşmasında “Terör yoktu şimdi 3 terör örgütü çıktı. CHP iktidarında terörü bitireceğiz dedik. Bana “sen kimsin” diyor. Asıl sen kimsin. Onurun, haysiyetin varsa oturur konuşuruz” dedi.

CHP, Manisa Alaşehir’de Üzüm Mitingi düzenliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mitingde önemli açıklamalarda bulundu. Üzüm üreticilerinin sorunlarını çözümü için önerilerini sıralayan CHP Lideri, her çiftçinin hükümetten 40 bin lira alacağı söyledi. CHP lideri, bir kez daha Erdoğan’a seslendi, “Terör yoktu şimdi 3 terör örgütü çıktı. CHP iktidarında terörü bitireceğiz dedik. Bana “sen kimsin” diyor. Asıl sen kimsin. Onurun, haysiyetin varsa oturur konuşuruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle:

-Neden alınterinizin karşılığını alamıyorsunuz? Üzümü 4 liradan alacağım diyen hükümete sesleniyorum. 2 sene önce 6 lira olan üzüm şimdi 4 lira.

Böyle vicdansızlık olur mu?

-Tütünü yok ettiler. Sıra üzüme geliyor. Mazotu yatlara veriyorsun 1.5 lira, traktöre veriyorsun 5 lira. Böyle vicdansızlık olur mu?

Böyle bir adaletsizliği kabul edecek misiniz?

– İthalatçı, dağıtıcı, aracı kazanıyor da neden üretici alınterinin karşılığını alamıyor? Böyle bir adaletsizliği kimsenin vicdanı kabul etmez. Böyle bir adaletsizliği kabul edecek misiniz? Ben başkaları gibi değilim. Hesabını kitabını yaparım, öyle söz veririm.

-Devletin çiftçi ile rekabeti vicdana sığar mı? Devletin çiftçi ile rekabet etmesi olamaz. Milli gelirin en az %1’i oranında çiftçiye destek verilir der bu kanun. Peki bu destek veriliyor mu?

-Alınterinizin her damlasının hakkını vereceğim. Ben bu milletin ahlakına güveniyorum. Sen bu milletin alınterini çalarsan bu millet sana cevabını verecektir.

Üzüm üreticisi için çözüm önerileri

Üzüm konusunda ne yapacağız?

1- Gerçekçi maliyet hesabı üzerine makul kar koyacağız. Üzüm alım fiyatı 1 yıl önce açıklanacak

2- TARİŞ çiftçinin kara gün dostu olmak zorundadır. TARİŞ’İ güçlendireceğiz her türlü desteği vereceğiz.

Meydan okuyorum

3- Tarım Kanunu 21. Madde, “milli Gelirin yüzde 1’i oranında teşvik verilir” diyor. Yüzde 1 8 milyar dolar. Çiftçi başına hükümetten 40 bin lira alacağınız var. Meydan okuyorum. Başbakansa başbakan, AKP Genel başkanıysa AKP Genel başkanı. Çiftçinin hakkını savunmak için çiftçiye bu parayı ödedin mi ödemedin mi? Ödedim diyorsan karşıma çıkarsın.

Sen 15 yılda Londra’daki sermayedara 247 milyar dolar faiz ödedin. Ama milyonlarca çiftçiye 8 milyar dolar ödemezsin. Yürekleri varsa gelsinler çiftçinin önünde konuşalım.

-Bir şey daha yapacağız. Bankalardaki faizlerinizi sileceğiz. Lisanslı depoculuğu getireceğiz.Ürünü teslim ettiğinde parasını alacak. Üzüm üreticisi için kooperatif bankası kurulacak.

Çiftçi Uçak, Saray istemiyor

Ankara’daki beylere sesleniyorum. Saray’a para var. Yetmedi, 350 odalı yazlık saraya da para var. Uçaklara para var. Çiftçiye gelince para yok.Diğerlerine gelince yanıldım dersin. Çiftçi kardeşim siz yanıltmazsınız çünkü üretirsiniz. Siz memleketini seviyorsanız da onda. Çiftçi uçak, saray istemiyor. Üzüm fiyatı 6 lira olsun istiyor.

Asıl sen kimsin?

İşin özeti. Ülkemizi bayrağımızı seviyoruz. Terör yoktu şimdi 3 terör örgütü çıktı. CHP iktidarında terörü bitireceğiz dedik. Bana “sen kimsin” diyor. Asıl sen kimsin. Onurun, haysiyetin varsa oturur konuşuruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica