Mustafa Göksel

Adile Naşit kuzucuklarının sevimli tonton Adile teyzesi

Adile Naşit kuzucuklarının sevimli tonton Adile teyzesi Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in 1982 de ölümünden sonra 16 Eylül 1983’te ikinci eşi olan Cemal İnce ile gizlice evlendi. Adile Naşit kuzucuklarının sevimli tonton Adile teyzesi yorum/haber

Adile Naşit kuzucuklarının sevimli tonton Adile teyzesi

Arkadaşlar bugün size içim buruk bir yazı yazıyorum. Yıllar geçse de hep o içimizdeki burukluk var. Diyeceksiniz ki neden? Bugün o sevimli tonton, kimi zaman haylaz öğrencilerin Hafize anası; kimi zaman evlatlarına kolkanat gerip ailesinin başında her sıkıntıya göğüs geren Melek hanım; kah öyle kah böyle daha sonrada küçük minik çocuklarımızı yavrularımızı eğlendiren uykudan önce sevindiren masalcı adile teyzemiz. Bugün büyük usta adile teyzemiz Adile Naşit’in ölümünün 31. Yıldönümü.

“Annesi Tiyatrocu Amelya Hanımdır”

Eski kuşaklar ve bizler bilirler ama yeni nesilde bilmeyenler için Adile Naşit’i tanıyalım. Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit’in babası Komedyen Komik-i Şerif Naşit yani geleneksel Türk Tiyatrosunda İbiş karakterinin mucidi büyük usta Naşit Özcan, Annesi de Tiyatrocu Amelya Hanımdır. Amelya hanım anne tarafından Ermeni, Baba tarafından da Rum’ dur.Dedesi Kemani Yorgo efendi anneannesi ise dönemin en büyük kantocularından olup lakabı ‘Küçük Verjin’dir.

Cefakar ve Fedakar Anne rolleri…

Ağabey, Selim Naşit ve 1950’de evlendiği ilk eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır. Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in 1982 de ölümünden sonra 16 Eylül 1983’te ikinci eşi olan Cemal İnce ile gizlice evlendi. Adile Naşit 16 yaşındaki oğlu Ahmet’i 1966 yılında kaybetmiştir. Kalbi delik olan Ahmet Kalp ameliyatı başarılı geçmesine rağmen sonrasında fenalaşarak komaya girmiş ve kurtarılamamıştır. Sinema dünyasında Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfından uyarlanan filmlerinde; müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar Ertem Eğilmez’in şirketi Arzu filmin projelerinde Temaşa sanatı ile süslenmiş; duygusal aile parodileri serilerinde Cefakar ve Fedakar Anne rolleri ile de toplumun büyük sevgisini kazandı ve herkesin yüreklerinde güzel yer edindi.

Daha sonra Adile Naşit 80’li yıllarda birçok mahalle filmlerinde herkesin sevgilisi mahalle halklarına sahip çıkıp tüm çevresindeki dostlarına sahip çıkan herkesin Adile Ablası ve ölmeden önceki son yıllarında da hepimizin çocukluk zamanlarında bizlerin özellikle uykudan önce severek izlediği Masalcı Adile Teyzesi olarak yüreklerimize kazındı.

Kendisi 17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul da Dünyaya geldi. Adile Naşit sanatla ilk olarak 14 yaşında tanıştı. Babasını çocuk yaşta kaybettikten sonra okulu bırakarak 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi.

1960’a kadar Muammer Karaca tiyatrosunda çalıştı…

Halide Pişkin’in grubunda ‘Her şey den Biraz’ oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Teyzemiz sonradan Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 arasında Komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukla çalıştı. Sonradan tekrar geri döndüğü Muammer Karaca Tiyatrosunda 1960’a kadar çalıştı. 1961’de Ağabeyi Selim Naşit ve Eşi Ziya Keskiner ile kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra 1963’ten 1975’e kadar Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra, Hisseli harikalar kumpanyası, Neşe-i Muhabbet ve Şen Sazın bülbülleri gibi müzikaller ile de büyük beğeni topladı.

En iyi kadın oyuncu ödülü…

Adile Naşit’in Sinemaya girişi 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği Tara filmi ile olmuştur ancak esas olarak 1970’ler de bir sürü filmlerde ağırlıklı olarak rol almıştır. 1976’da Uğur Dündar ve Hülya Koçyiğit ile birlikte rol aldıkları İşte Hayat filmindeki rolü ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. 1978’de Uluslararası sanat gösterilerinin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı.  Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çektiği güldürü filmleri ve Aile Parodilerinde boy gösterdi.

Adile Teyzemiz tek oğlu Ahmet’i kaybettikten sonra iyice çocuklara yöneldi. Masalcı Teyze olarak 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu Prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün (1946-2003) yapımcısı olduğu uykudan önce isimli çocuk programı ile Masalcı Teyze diye anılmaya başlandı.  Masal ve öyküler anlattığı bu program Türkiye’mizin tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi görmüştür.

13 Aralık 1987’de kaybettik…

Büyük usta Adile Naşit 1986’da rahatsızlandı ve 11 Aralık 1987’de doğduğu şehir olan İstanbul’da 57 yaşında iken geçirdiği bağırsak kanseri neticesinde yaşamını yitirdi. Cenaze töreni 13 Aralık 1987’de Şişli camiinde düzenlenmiştir. Öğlen kılınan cenaze namazının ardından Karaca Ahmet mezarlığına defnedilmiştir. İstanbul Karaca Ahmet Mezarlığında İlk eşi Ziya Keskiner ile oğlu Ahmet Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit ile birlikte yatmaktadır.

Adile teyzemizi Oyunları ve Sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslubu ve kahkahası Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir.  Kendisi canlandırdığı anne karakterleri ile 1985’te yılın annesi seçildi. Kah elinde zili ile Hafize ana, kah aile parodileri ve temaşa filmlerinde evin kız evladı veyahut kardeşi ailesi ve evlatlarına kol kanat geren fedakar anne melek hanım, mahalle filmlerinde tüm semt ahalisinin Adile Ablası ve uykudan önce minik çocukların masalcı adile teyzesi olarak hoş sedalar ve unutulmaz eserler bırakarak aramızdan ayrıldı.

Bizde ölümünün 31. Yıldönümünde Adile Teyzemizi saygı, rahmet ve minnet ile anıyoruz. Mekanın cennet olsun. Herkese iyi okumalar diliyorum… Adile Naşit kuzucuklarının sevimli tonton Adile teyzesi …

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica