Raporlar

‘AGİT’ Referandum Ön Raporu Açıklandı

16 Nisan Referandumu için ülkemizde AB görevlis olarak izlemede bulunan; ‘AGİT’ Referandum Ön Raporu Açıklandı –haber

“YSK, yasaya aykırı biçimde önemli bir güvenlik tedbirini ortadan kaldırdı”

16 Nisan Referandumu-Haber
16 Nisan Referandumu-‘AGİT’ Referandum Ön Raporu Açıklandı

AGİT’ Referandum Ön Raporu Açıklandı

Son dakika kararı için “Kanunla Çelişiyor” denildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşikilatı (AGİT) gözlemcileri, anayasa değişikliğine ilişkin referandum sonucuna ilişkin 15 sayfalık ön raporunu yayımladı. “Türkiye referandumu, eşit olmayan şartlar altında yürütüldü” denilen raporda; “YSK‘nın mühürsüz oyların da geçerli olacağına dair aldığı son dakika kararı için “kanunla çelişiyor” görüşü dile getirildi.

“son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı”

“Oy sayım prosedüründe son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı” vurgusu yapılan raporda, “Referandumda iki taraf eşit şartlara sahip değildi, ‘Evet’ kampanyası medyayı domine etti” de denildi.

“Demokratik süreç için hukuki altyapı yetersiz”

Referandumun Avrupa Konseyi standartlarına uygun olmadığının altının çizildiği raporda, “Demokratik süreç için hukuki altyapı yetersiz” ifadesine yer verilirken şunlar kaydedildi:
“idari kaynaklar ‘evet’ kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldı”

“Ziyaret ettiğimiz sınırlı sayıdaki sandık referandum gününde düzenli ve verimliydi. Anayasa referandumunda idari kaynaklar ‘evet’ kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldı. Medyada tarafların eşit şekilde yer almasına izin verilmedi; YSK’nın tarafsız içeriği engelleme yetisi ortadan kaldırıldı.”

ABD ve AB, bu raporu bekliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunun neticesini takip ettiklerini, sonuçların doğrulanması ve AGİT’in ilk bulgularına ilişkin raporunu tamamlamasına kadar yorum yapmayacaklarını açıklamıştı. Bakanlığın bir sözcüsünün Amerika’nın Sesi’ne e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki referandum oylamasının neticesini takip ediyoruz. Sonuçlar doğrulanana ve AGİT’in ilk bulgularına ilişkin raporu yayınlanana kadar yorum yapmaktan kaçınacağız” ifadesini kullanmıştı.

Gözlem Misyonu, kural dışılık iddialarına ilişkin olanları da içerir
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini; AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn imzasını taşıyan ortak açıklamada; referandum sonuçlarının not edildiği belirtilerek, “AGİT Uluslararası Gözlem Misyonu’nun, kural dışılık iddialarına ilişkin olanlarla da ilgili olan, değerlendirmesini bekliyoruz” denilmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica