Siyaset

Akar: “Yasaklar halkın sağlığını değil hakları hedef almaktadır”

Akar; "OHAL’i grev yasaklamaları için işçi ve emekçilere karşı kullandığını itiraf eden iktidar, bugüne dek ne zaman reform dese, patronların-zenginlerin sorunlarına çözüm, işçilerin sorunlarını arttıracak adımlar attığı herkes tarafından biliniyor"

Akar: “Yasaklar halkın sağlığını değil hakları hedef almaktadır” … Akar; “Salı günü yapılacak yürüyüşe sahip çıkılarak, fabrika önünde mücadele eden işçilerin mücadelesini de güçlendirmeliyiz” dedi. detaylar haberimizde…

Akar: “Yasaklar halkın sağlığını değil hakları hedef almaktadır”

EMEP Gebze ilçe başkanı Yusuf Akar, bölgesinde yaşanan işten atmalar, ücretsiz izine çıkarma, başka sendikaya üye oldukları için işten atılan ve direnen işçilerle ilgili basın açıklaması yaptı.

Akar yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İşten Atmak, Ücretsiz İzine Göndermek, Sendika Düşmanlığı Serbest! Hak Aramak Yasak!

Merkez Bankası’na yapılan yeni atama ve Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmesinin ardından, “yargı ve ekonomide reform” tartışmaları başladı.

Ne zaman bir “reform” tartışması açılsa, haklarının elinden tane tane gasp edildiğini bilen işçi ve emekçiler, “Eyvah reform!” demekten kendilerini alıkoyamıyor! OHAL’i grev yasaklamaları için işçi ve emekçilere karşı kullandığını itiraf eden iktidar, bugüne dek ne zaman reform dese, patronların-zenginlerin sorunlarına çözüm, işçilerin sorunlarını arttıracak adımlar attığı herkes tarafından biliniyor.

“İŞÇİLER KAPI ÖNÜNDE HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDİYOR”

İlçemiz Gebze’de sadece işçilerin yaşadığı birkaç soruna bakarak, iktidarın ülkeyi getirdiği durumu ve yasakların artarak devam ettirileceğini görebiliriz. Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan Onat Alüminyum ve Lögel Makine işçileri günlerdir sendikalarıyla birlikte, anayasal haklarını korumaya çalışıyor, fabrika önünde eylemler yapıyor. Öz Çelik İş sendikasına üye olan FZK işçileri de aylardır, kapı önünde hakları için mücadele ediyor. Yine Birleşik Metal İş sendikasına üyesi oldukları için cezalandırılıp tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçileri ise aylar, günler süren direnişlerinin ardından artık çözümü Ankara’ya yürümek olarak görüyor.

“İŞÇİLER BAYILANA KADAR ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR”

Sadece bu birkaç örnek bile işçi ve emekçilere saldırının ne kadar arttığı gösteriyor. Tam da bu nedenle, işten atmanın, ücretsiz izne göndermenin serbest olduğu, sendikalaşma hakkının bu uygulamalar ile zorlaştığı bugünlerde, “reform” beklentilerine girmek abesle iştigal olacaktır. Çünkü örneğin işçi ve emekçiler ne zaman yürüyüş, toplantı kararı alsa her ne hikmetse valilik makamının aklına, COVİD 19 salgını geliyor! Örneğin Tayaş Gıda gibi fabrikalarda işçiler bayılana kadar zorla çalıştırılırken, ne hikmetse valilik vb kurumlardan gık çıkmıyor! İşçi ve emekçilere yasaklar arttıkça, patronlara, “Siz ne isterseniz yapın, biz de elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz” denilecek kararların her geçen gün artması, reform tartışmalarıyla birlikte sürmesi ile trajikomik bir hal almıştır!

“YASALAR SİZİN, MEYDANLAR BİZİM”

İktidar tüm güçleriyle patronlara kol kanat gererken, işçi ve emekçileri de yasaklarıyla sindirmeye çalışıyor! Çözüm uzakta aranmamalıdır. Torba yasaya karşı fabrika eylemlerinin ardından sokağa çıkan Petrol İş üyesi işçiler attığı sloganla gelinen durumu ve çözüme işaret etmiştir. Ne diyor Petrol İş üyesi işçiler: Yasalar sizin, meydanlar bizim! Başta Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal İş üyesi metal işçileri, kapı önünde direnen Öz Çelik İş ve Türk Metal üyesi işçilerin mücadelesi ile birlikte olmak; başta tüm işçi sınıfımız olmak üzere emek ve demokrasi güçlerinin üzerine düşen büyük görevdir. Salı günü yapılacak yürüyüşe sahip çıkılarak, fabrika önünde mücadele eden işçilerin mücadelesini de güçlendirmeliyiz. Yasaklar halkın sağlığını değil, hakları hedef almaktadır. Bu duruma sessiz kalmanın sonucu baskıları arttıracağı gibi, reform tartışmalarıyla birlikte de üzerine tüy dikilmesine göz yummak olacaktır!

Lögel, Onat Alüminyum, Systemair HSK, Özer, FZK, Baldur işçileri bugün kazanırsa, tüm işçi ve emekçiler kazanacaktır. Direnişlere sahip çıkılması gerektiği gibi fabrikalarımızda, mahallelerimizde çalışma ve yaşam koşullarımızı düzeltmek, haklarımıza sahip çıkmak için komiteler kuralım, örgütlenelim. İşçi sınıfı ve emekçilerin partisi olarak EMEP, bu mücadeleyi birlikte omuz, omuza sürdürecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu