Genel

AKP hem zamanında diyor hemde erken seçim hazırlığı yapıyor

AKP hem zamanında diyor hemde erken seçim hazırlığı yapıyor AKP Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yerel seçim tarihiyle ilgili olarak “Mart 2019’da yapılacaktır” dedi. Erken seçim iddialarını reddetti. AKP hem zamanında diyor hemde erken seçim hazırlığı yapıyor detaylar haberimizde…

AKP hem zamanında diyor hemde erken seçim hazırlığı yapıyor

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali İhsan Yavuz, Sakarya İl Başkanlığı’nı ziyaret ettiği sırada yerel seçim tarihiyle ilgili bir değerlendirme yaptı.

Seçimlerin zamanında yapılacağını ve erken seçimin olmayacağını söyleyen Yavuz, yerel seçim tarihine ilişkin şöyle konuştu:

“Kesinlikle seçim Mart 2019’da yapılacaktır, öne almak diye bir şey yok ama hemen bu bayram ziyaretleriyle startımızı buradan vermiş oluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da ‘Artık bir vites büyütün’ diye talimatlandırdılar her birimizi. Aday adaylık süreci başlamadan sahayı ısıtamayız. Aday adaylık süreçlerini ortaya çekip bu işlerle zamanımızı çarçur edemeyiz.”

“Değişim Sırası Belediye Başkanlarında”

Saray’a yakın yazar Abdülkadir Selvi, AKP’de değişim sırasının belediye başkanlarına geldiğin yazdı. Selvi, seçimler için 4 ya da 11 Kasım tarihlerinin konuşulduğunu ifade etti.

AKP’deki kongre sürecini yazan yandaş Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi erken yerel seçim tartışmalarına değindi.

“Yerel seçimlerin öne çekilip 4 ya da 11 Kasım tarihlerinde yapılmasını savunanlar olduğu gibi, takvimin daralması nedeniyle normal sürenin beklenmesini isteyenler de var” ifadelerini kullanan Selvi, iktidarda 16 yılını dolduran AKP’nin en önemli sorununun metal yorgunluğu ve eskimişlik olduğunu yazdı.

“Erdoğan, 16 Nisan referandumunun ardından partinin başına yeniden döndüğünde “metal yorgunluk”tan söz etmiş ve değişimin düğmesine basmıştı. O tarihten bu yana milletvekillerinin yarısı değişti, bakanların beşte dördü gitti, haftasonu yapılan kongre ile parti yönetiminin yüzde 58’i yenilendi” diyen Selvi, artık değişin sırasının yerel seçimlerde olduğunu ifade etti

Selvi’nin yazısındaki ilgili kısımlar şöyle:

“Erdoğan bir ön çalışma yaptırdı”

“Yerel yönetimlerde değişimin bu oranın çok üstünde olacağı söyleniyor. Bir tüyo vereyim: Erdoğan bir ön çalışma yaptırmış durumda. Şimdilik bu kadarla yetinin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan her değişimi farklı bir kurguya oturtuyor. Bakanlar Kurulu’nda siyasetten gelmeyen, özel sektörde kendini kanıtlamış isimleri tercih etmişti. Parti yönetimini ise eski bakanlarla tahkim etmeyi tercih etti. 15 kişilik MYK’nın 9’u eski bakanlardan oluşuyor. Bu arada Cumhurbaşkanlığı’nda kurulan “iletişim başkanlığı” sistemini partiye taşıdı.

Tabii yeni yönetimin önünde ilk sınav olarak yerel seçimler duruyor. Kongrenin yapıldığı 18 Ağustos akşamı gerçekleştirilen MKYK toplantısında Erdoğan, yeni hedefi yerel seçimler olarak gösterdi.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica