Ekonomi

AKP iktidarının peşkeşiyle Türk Telekomun içini boşalttılar

AKP iktidarının peşkeşiyle Türk Telekomun içini boşalttılar Türk Telekom’un 21 yıllığına kiralanması ve yaşanan sürecin yansımalarına ilişkin Araştırma önergesi bir kez daha AKP oyları ile reddedildi. AKP iktidarının peşkeşiyle Türk Telekomun içini boşalttılar …

AKP iktidarının peşkeşiyle Türk Telekomun içini boşalttılar

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AKP iktidarının ülkenin yerli ve milli değerlerini peşkeş çektiğini belirterek, Türk Telekom’un özelleştirilme sonrası uygulamalarının meclis tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

“Yine araştırma önergesi verildi”

1 Ekim 2018 itibari ile meclis çalışmaları başlarken daha önce Akar tarafından da gündeme getirilen Türk Telekom’un 21 yıllığına kiralanması ve yaşanan sürecin yansımalarına ilişkin Araştırma önergesi bir kez daha AKP oyları ile reddedildi.

“AKP’nin ülkeyi getirdiği durum bu”

Türk Telekomla ilgili sürecin daha önce de defalarca gündeme geldiğini belirten Akar; “Çok önemli bir konuyu konuşuyoruz, defalarca dile getirdiğimiz bir konuyu konuşuyoruz. Aslında Türk Telekom’a baktığımızda Osman Gazi Köprüsü’nü görüyoruz… Türk Telekom’a baktığımızda Yavuz Sultan Selim’i görüyoruz… Türk Telekom’a baktığımızda Avrasya Tüneli’ni görüyoruz… Türk Telekom’a baktığımızda elektrik dağıtım şirketlerini görüyoruz… Türk Telekom’a baktığımızda termik santralleri görüyoruz, madenleri görüyoruz. AKP’nin ülkeyi getirdiği durum bu.” dedi.

“AKP oylarıyla reddedildi”

2005 Yılında 21 yıllığına 6,5 Milyar Dolara kiralanan Türk Telekom’un içinin boşaltıldığının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; “Defalarca araştırma önergesi verdik. En son araştırma önergem, Mart ayı 2018’de idi ama AKP oylarıyla reddedildi. Şimdi yine bir araştırma önergesi geliyor. Gerçekten araştırılması gerekiyor. Türkiye’nin sürüklendiği felaketi görmek için, gelecek yılda çocuklarımızın, vatandaşımızın cebinden çıkacak rakamları görmek için; ve Türkiye’nin bugün geldiği bu döviz darboğazının durumunu görmek için Türk Telekom’u iyi incelemek gerekiyor” dedi.

“Kesinti halen devam ediyor”

2005 yılında Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonrası yapılan uygulamaların altını çizen Akar; Kurumlar Vergisinin yüzde 30’dan 20’ye düşürülerek yıllık 400 milyon TL’lik bir avantaj sağlandığını; yine abonelerden alınan sabit ücreti Danıştayın daha sonra iptal etmiş olmasına rağmen halen kesildiğini; bunun da yıllık 4,8 milyar TL kazanç anlamına geldiğini söyledi.

“65 bin çalışandan 30 bin çalışana düşürüldü”

Türk Telekom’un gayrimenkulleri ve en pahalı olan bakır tellerinin dahi satıldığına dikkat çeken Akar;AKP’nin kiralama öncesinde teknolojileri yenilemek, geliştirmek, Türk ekonomisine katkısı olması ve daha çok istihdam gibi gerekçeler öne sürmüştü. Ancak gelinen noktada Türk Telekom 65 bin çalışandan 30 bin çalışana düştü. AKP o dönemde günü kurtarmak ve cari açığı kapatmak için alelacele Türk Telekom’u kiraladı. Vakit kaybetmeden Meclisin bu konuya el koyarak Araştırma yapması gerekiyor” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica