Genel

AKP kendi sivil militanlarını KHK ile korumaya aldı

AKP kendi sivil militanlarını KHK ile korumaya aldı Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15 / 7 / 2016 tarihinde gerçekleşen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden” kişilerin, fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu olmayacak. 696 sayılı KHK ile korumaya kalkanı getirildi. AKP kendi sivil militanlarını KHK ile korumaya aldı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

AKP kendi sivil militanlarını KHK ile korumaya aldı

696 sayılı KHK ile getirilen yeni maddeyle 15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler kapsamına sokulacak girişimlerin bastırılması kapsamında hareket edecek sivillerin hiçbir sorumluluğu olmayacağı belirtildi.

Eylemleri bastırma girişimleri

KHK’de yer alan 121. maddede “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15 / 7 / 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır” denildi.

6755 sayılı kanunda yer alan düzenlemenin 37. maddenin 1. Fıkrasına göre

8 Kasım 2016 tarihli, 6755 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum; ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin; Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun”da yer alan 37. maddenin 1. fıkrası şöyle:

“Olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar; görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz”

MADDE 37– (1) 15 / 7 / 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile; bunların devamı darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile; bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında, karar veya tedbirleri icra eden; her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile; olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan; ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica