İGF

Aksaray Belediyesi, Hashas Baba ve Hamza Baba Türbelerini restore ediyor

Ayşe ALP (Aksaray Olay HABER)- Aksaray Belediyesi, köklü tarihi geçmişi ve zengin kültürel miraslar arasında bulunan türbeleri restorasyon çalışmaları sürüyor. Evrah Kabristanlığı içerisinde Cemiyet Deresi’nin karşısında bulunan Şeyh Hamza Baba Türbesi ile Çerdiğin Mahallesi içerisindeki Hashas Baba türbelerinde çalışmalar devam ediyor.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in talimatlarıyla başlatılan restorasyon çalışmaları içerisinde bulunan Şeyh Hamza Baba Türbesi’nin hemen yanında çilehane, itikafhane bölümleri bulunuyor. Türbenin yapım tarzına göre Selçuklular veya Karamanoğulları Dönemi’nde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Restorasyon çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer şu açıklamalarda bulundu; “Restorasyon çalışmalarımızla geçmişten gelen değerlerimizi koruyor, önemli zatların manevi iklimini gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Böylece geçmiş ile gelecek arasında köprü kuruyoruz.

Hashas Baba ve Hamza Baba Türbelerinde başlatmış olduğumuz restorasyon çalışmaları ile yaşayan değerlerimizi korumaya özen gösteriyoruz. Çünkü şehrimiz evliyalar kenti, evliyalar diyarı olarak biliniyor. Şehrimizin köklü bir geçmişi olduğunu biliyoruz ve çalışmalarımızda bu minvallerde sürdürüyoruz.“ Başkan Dinçer, açıklamasının devamında Aksaray Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miraslara sahip çıkma adına çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerine vurgu yaptı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica