İGF

Aksaray’da ‘Bağ Bozumu’ coşkusu

Ayşe ALP (Aksaray OIay Haber) – Aksaray’da bağcılığın tanıtılması ve teşvik edilmesi amacıyla Aksaray belediyesi öncülüğünde düzenlenen “1. Bağ Bozumu ve Uçurtma Festivali” büyük ilgi gördü.

Vatandaşların akın ettiği festival, merkeze bağlı Karkın köyü etkinlik alanında gerçekleştirildi. Mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlikte Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, vatandaşların her biriyle tek tek ilgilendi. Bozulan bağlardaki üzümler ise pekmeze dönüştürüldü. İlk kez bağ bozumuna katılan vatandaşlar, bağların arasında, salkım salkım  üzümü kendi elleriyle kopartarak yediler.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, festivalle bölgenin kültürel zenginliğini vatandaşlarla buluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Hasan Dağı çevresinde yetişen üzümün kaliteli pekmezi olduğuna işaret eden Dinçer, “Bağlarımızı, üzümlerimizi ön plana çıkartmak ve farkındalık oluşturmak için böyle bir program düzenledik. Festivalimiz çeşitli etkinliklerle devam edecek. Çocuklarımıza yönelik oyunlarımız var, uçurtma etkinliğimiz olacak. Pandemi dolayısıyla evde kapanmışlık durumundan kurtulmak ve sosyalleşme adına faaliyetlerimizi gerçekleştirdik. Aksaray’ımız pekmez yapma konusunda çok ciddi adımlar atıyor. Kentte yılda 1000 ton pekmez üretiyoruz. Bunları iç piyasada tüketiyoruz. Bunu daha da artırarak, yurt dışına satmayı planlıyoruz. Hasan Dağı çevresinde yetişen üzümlerimizin kalitesi herkes tarafından biliniyor. Gelecek yıllarda da bunun gibi programlarımız devam edecek” diye konuştu.

Ayrıca etkinlikler kapsamında bağ bozumu, pekmez kaynatma yarışması, uçurtma yarışı, nostaljik sinema, konserler, çocuk oyunları, folklor, Malaklı köpeği ve Hasan Dağı atları gösterisi düzenlendi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica