Ekonomi

Alkollü içkiler vergi artışıyla zamlandı

Alkollü içkiler vergi artışıyla zamlandı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışa bağlı olarak, alkollü içkilerde asgari maktu vergi yüzde 7.09 artırılırken, sigaranın asgari maktu vergisinde bir artış yapılmadı. Alkollü içkiler vergi artışıyla zamlandı detaylar haberimizde…

Alkollü içkiler vergi artışıyla zamlandı

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Yİ-ÜFE’ye göre güncellenen ilgili ÖTV listesini internet sitesinde yayımladı.

Alkollü içeceklerin asgari maktu vergi tutarı altı aylık Yİ-ÜFE olan yüzde 7.09 artırıldı

Buna göre, alkollü içeceklerin ÖTV’si yeniden belirlenirken, tütün ve sigara ürünlerinin vergisinde herhangi bir artış yapılmadı. Alkollü içeceklerin asgari maktu vergi tutarı altı aylık Yİ-ÜFE olan yüzde 7.09 artırıldı. Üretici ve dağıtıcı şirketler, alkollü içkilerdeki asgari maktu vergi artış oranını satış fiyatlarına yansıtıp, yansıtmamaya, ya da ne kadar yansıtacağına kendileri karar verecekler.

Dolayısıyla yeni zam ÖTV’nin KDV’sinde de 92 kuruşluk artışa yol açtı

Yeni zamlarla rakı üzerinden alınan ÖTV 159 lira 93 kuruştan 171 lira 27 kuruşa çıktı. Buna göre litrelik rakıdan alınan ÖTV 5 lira 10 kuruş artarak 71 lira 97 kuruştan 77 lira 7 kuruşa yükseldi. Maliye ÖTV’nin üzerinden bir de KDV alıyor. Dolayısıyla yeni zam ÖTV’nin KDV’sinde de 92 kuruşluk artışa yol açtı. Böylece litrelik rakının vergi yükü en az 6 lira 2 kuruş arttı. Bu yük nedeniyle rakı üreticileri, kendi maliyetleri üzerinden hiçbir ilave artışa gitmeseler dahi yükselen vergi yüzünden litrelik rakıya en az 6 ila 6.5 lira arasında zam yapmak zorunda kalacaklar. Yeni zamlarla 70’lik rakının vergisinde de en az 4.2 lira artış oldu.

Biraya 30 kuruş zam

Yeni düzenlemeyle bira, cin, votka ve şarabın ÖTV’sinde de yine yüzde 7.1’lik artış yapıldı. Yeni zamlarla bir şişe biranın üzerindeki ÖTV yükü 3 lira 14 kuruştan 3 lira 37 kuruşa yükseldi. ÖTV’nin KDV’si de eklendiğinde bu yük 3.71 liradan 3.98 liraya çıkıyor. Üstelik bu KDV’ye biranın üretim maliyeti üzerinden alınan vergi dahil değil. Yeni vergi artışıyla biranın üzerindeki vergi yükü 30 kuruş arttı. Bu da biraya en az 30 kuruş zam yapılmasını zorunlu hale getirdi. Firmalar artan üretim maliyetlerini de eklerlerse marketlerde 7 liraya satılan 50’lik bir şişe bira en az 7.5 liraya çıkacak.

Vergi artışları yüzünden yapılacak asgari zam tutarları

EN AZ ZAM TUTARI (TL)

1 litrelik rakı 6.02
70’lik rakı 4.21
50’lik rakı 3
35’lik rakı 1.9
50 cc bira 0.30

Alkollü içeceklere gelen ÖTV zammı ile birlikte bir şişe biranın fiyatı 7.25 TL’den 7.55 TL’ye çıkarken, bir şişe 70’lik rakının fiyatı da 93 TL’den 97,2 TL’ye yükselecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica