Genel

Anayasa Mahkemesinden Hak ihlali

Anayasa Mahkemesinden Hak ihlali Anayasa Mahkemesi (AYM), 70 bin 771 OHAL mağdurunun başvurusunu reddetti. Ret şaşırtmadı, ama başvuruları AYM’nin Komisyona göndermesi bekleniyordu. Bu da mağdurlara bırakıldı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bu kararı, “Hak arama yolları konusunda yurttaşlara zamanında yapılmış başvurulardan sonra ek külfet getirmek anayasada güvence altına alınan hak arama özgürlüğüne aykırıdır” sözleriyle eleştirdi. Anayasa Mahkemesinden Hak ihlali detaylar haberimizde…

Anayasa Mahkemesinden Hak ihlali

Anayasa Mahkemesi OHAL işlemleriyle ilgili başvurular hakkında kararını verdi. İç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle 70 bin 771 başvuruyu reddeden Yüksek Mahkeme, OHAL Komisyonunu işaret etti. Anayasa Mahkemesinin kendisine yapılan bu başvuruları OHAL Komisyonu’na iletmesi beklenirken bunu da başvuru yapanlara bırakması tartışma yarattı. Kararı eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bu durum için “Üzerine düşeni yapmadı bir de hak arama yollarının zorlaştırılması ve ek külfet getiriyor” dedi.

CHP Milletvekili Tanrıkulu, öncelikli olarak Anayasa Mahkemesinin ret kararını eleştirdi. Tanrıkulu şunları söyledi:

“OHAL Komisyonu kurulmadan önce yapılan başvurular üzerinden bu hak ihlallerini pilot davalar üzerinden inceleyip emsal kararlar verebilirdi. AİHM gibi AYM de yürütme, yasama, yargı organına yol gösterici bir tutum alabilirdi. Bu sorumluluğu yerine getirmedi. Üzerine CHP’nin KHK’ların anayasaya uygunluğunun denetlenmesi başvurusunda, 25 yıl önceki içtihatına aykırı davrandı, ‘buna bakmam, benim görevim değil’ dedi. Sonuç olarak tüm sorumluluklardan kaçtı ve insanları hukuksuzlukla baş başa bıraktı.”

AYM rolüne aykırı davrandı

2017 Ocak ayında KHK ile kurulan OHAL İnceleme Komisyonu başvuruları yaklaşık 6 ay sonra 17 Temmuz’da almaya başladı. Bu geçen sürede AYM’nin başvuruları değerlendirmeyerek üstlendiği bireysel hak ve özgürlükleri koruma rolünün dışında kaldığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Sonuç olarak AYM hükümetin hak ihlalleri politikasını görmezden gelen, neredeyse onaylayan bir kuruma dönüştü” dedi.

Vatandaşa ek külfet

Tanrıkulu’nun eleştirileri bununla sınırlı kalmadı. AYM kararına göre, başvurular reddedilirken, OHAL Komisyonuna sıfırdan başvuru yapılması istendi. Tanrıkulu bunun da yeni bir hak ihlali olduğu görüşünde:

“Hak arama yolları konusunda yurttaşlara zamanında yapılmış başvurulardan sonra ek külfet getirmek Anayasada güvence altına alınan hak arama özgürlüğüne aykırıdır. AYM’nin en azından, ‘Süresi içinde bana yapılan başvuruları, oluşturulan iç hukuk yolu OHAL Komisyonu nedeniyle incelemiyorum. Yurttaşların yapacağı bir işlem olmaksızın bunları OHAL Komisyonuna gönderiyorum. Bu yurttaşların ayrıca Komisyona başvuru yapmalarına gerek yoktur’ demesi gerekirdi. Hukuk devleti ve hak arama özgürlüğü bunu gerektirir. Ancak bundan bile kaçındı. Bu kadar haksızlık içinde vatandaşa bu kadar külfet yüklemek olmaz.”

ALTIPARMAK: En az 20 gün yandı

İnsan Hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ise, AYM’nin, bireysel başvuru idari yargıya başvurudan farklı olduğu için bu şekilde karar vermiş olabileceğini söyledi, ancak bu uyarının daha önce yapılmış olması gerektiğine dikkat çekti. Altıparmak “AYM madem kendisine yapılan başvuruları OHAL Komisyonuna yollamayacaktı neden bunu açıklamak için bu kadar bekledi? En az 20 gün yandı” dedi.

Bu durumda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunan vatandaşlar, AYM başvurularını dikkate almadan en baştan OHAL Komisyonuna başvuru yapmak durumunda. Komisyona başvurular 14 Eylül’de sona erecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica