Sağlık

Antibiyotik kullanımında dünya birincisiyiz

Antibiyotik kullanımında dünya birincisiyiz Antibiyotik kullanımıyla ilgili uzmanların uyarıları Türkiye’de bir türlü sonuç vermiyor. Antibiyotik kullanım alışkanlığı sadece hastalarla sınırlı değil. Antibiyotik kullanımında dünya birincisiyiz detaylar haberimizde…

Antibiyotik kullanımında dünya birincisiyiz

Antibiyotik kullanımıyla ilgili uzmanların uyarıları Türkiye’de bir türlü sonuç vermiyor. Antibiyotik kullanım alışkanlığı sadece hastalarla sınırlı değil. Doktorlar, Türkiye’deki her 10 reçeteden 3’üne antibiyotik ilaç tedavisi yazıyor. Yoğun antibiyotik kullanımı kısa vadede çözüm üretse de uzun vadede milyonlarca ölüm demek…

Her 10 reçeteden 3’ünde antibiyotik tipi ilaçlar yazıldığı belirlendi

Antibiyotik kullanımıyla ilgili rakamlar uzmanların bu konudaki uyarılarının çok da dinlenmediğini ortaya koydu. KLİMİK verilerinden elde edilen bilgilere göre, her 10 reçeteden 3’ünde antibiyotik tipi ilaçlar yazıldığı belirlendi. Yoğun antibiyotik tüketimine bağlı direnç oranlarının yüksek olduğu ülkemizde direnç nedeniyle antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıklarda bile tablet şeklinde bir antibiyotik dahi verilemediği ortaya çıktı.

Antibiyotikler, artık küresel bir tehlike olarak görülüyor

Bakterilerin neden olduğu hastalıkları iyileştirmek için kullanılan antibiyotikler, artık küresel bir tehlike olarak görülüyor. En ufak hastalıklarda dahi antibiyotik kullanılması antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Türkiye dünya birincisi

Bir bakterinin antibiyotiğe karşı dirençli hale gelmesi artık o antibiyotiği bakterilerin yol açtığı tedavilerde kullanılamayacağı anlamına geliyor. Günümüzde yılda 700 bin kişinin antibiyotik direnci nedeniyle hayatını kaybettiği dünyada, Türkiye antibiyotik kullanımında açık ara önde yer alıyor.

Antibiyotik direncinden ölenler kanseri geçecek

Sağlık sektöründe yapılan öngörülere göre 2050 yılı itibariyle kanserden 8 milyon kişini hayatını kaybetmesi beklenirken bu rakam antibiyotik direncinde 10 milyon kişiyi bulacak, diğer bir değişle antibiyotik direncinden ölenlerin sayısı kanserden ölenlerin sayısını geçecek.

Antibiyotiği böyle almak çok zararlı

Aralarında Oxford Üniversitesi’nden bilim adamlarının da bulunduğu uzmanlara göre, hastalara antibiyotikleri, “kendilerini iyi hissedene dek kullanmalarının” tavsiye edilmesi gerekiyor. Ancak bazı uzmanlar ise dozajla ilgili kararın hastanın kendisine bırakılmasının, sonuçları olumsuz olabilecek “karışıklıklar” yaratabileceği uyarısı yaptı.

İngiliz The Daily Telegraph’ın haberine göre uzmanlar, aşırı antibiyotik kullanımının, antimikrobiyal direnç oluşturabileceğini tespit etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün mevcut raporları, antibiyotiklerin, başka kuvvetli hastalıkların tetiklenmesinin önüne geçilmesi için, reçetelendiği gibi tüketilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica