RaporlarSiyaset

Arpalığa döndürülmüş İzmit belediyesinin israfları açıklandı (4’üncü bölüm)

Arpalığa döndürülmüş İzmit belediyesinin israfları açıklandıHürriyet; “1 Milyona yakın sadece başkan için araç kiralanmış bir harcama kalemi. Belediyenin bütün makam araçlarını gönderdim” dedi. detaylar haberimizde…

Arpalığa döndürülmüş İzmit belediyesinin israfları açıklandı

“Doğan için araç kira bedeli 862 bin TL”

Daha sonrasında makam araçları konusuna değinen Hürriyet; “bir firmadan BMW marka araç makam aracı olarak 3 yıl 3 aylık süreyle kiralanmış, bu aracın 862 bin TL’lik bedeli var. Sonra 7 aylığına Tallisman kiralanmış bu aracın da 80 bin TL gideri var. 1 Milyona yakın sadece başkan için araç kiralanmış bir harcama kalemi. Belediyenin bütün makam araçlarını gönderdim. Başkana, başkan yardımcılarına gönderilen tüm araçlar geri gönderildi. İçinde bizim yakıtımız varsa onları bile geri aldık. 170 hizmet aracı tespit etmiştik, düşürebildiğiniz kadar düşürün dedik. Bazı hizmet birimlerine gerçekten araç lazım… 7 araç teslim ettik… başkan yardımcılarının makam araçları yok. Meclis üyesi Mehmet Çetin’e bile araç tahsis edilmiş. Olmayan bir görev olan Muhtarlık masası sorumlusu diye araç verilir mi?

“7 aracın karşılığı 10 kişinin maaşı”

Benden önce yapılmış ihale bitiyor. İllaki hizmet aracı lazım… Bize ne kadar araç gerektiğine bakacağız. Kiralama bedeli ve satın alma bedellerini karşılaştıracağız. Satın almada peşin istiyorlar. Ama kasada para yok. Bir dönem daha kiralama işine gidip daha sonra bütçemizi düzelterek satın alabiliriz. Benim şahsıma ait 2 araç var. Bir vekillik dönemimden kalan minibüs bir de eşimin kullandığı binek araç. Mal varlığımda vekillik dönemimle aynı. Aracımın yakıtını da kendim ödüyorum. Göreve başladığımda telefon alımı olacak dediler. Başkan yardımcılarının telefonlarını biz almışız hatta eski dönemden bir yardımcı geri vermedi. Artık ne telefon alıyoruz ne fatura ödüyoruz. Bu ciddi bir ödeme kalemi. Geçtiğimiz yıl 400 bin TL’ye Ramazan etkinliği yapmışlar. Biz 230 bin TL’ye her şeyiyle mal ettik ve daha kapsamlı yaptık. 7 aracı göndermekle aylık 50 bin TL tasarruf yapmışız. 7 lüks makam aracının karşılığı 10 kişinin maaşı. Sokak kütüphanesi için hep aynı yerden alınmış. Bir sürü kitabın içinde FETÖ kitapları bile var. 230 bin TL sadece kitap alımı var ifadelerini kullandı.

“Yerel Sen’den meclis kararıyla çıkmışız… ama sendikaya bilgi vermemişiz”

Daha sonrasında Yerel Sen konusuna değinen Hürriyet 2009 yılında Yerel Sen’den çıkış kararının verilmesine rağmen sendikaya bilgi verilmediğini söyleyerek; “Yerel sen işveren sendikasıdır ve belediyelere iş sözleşmesi hizmeti sunup görüşmelerde belediye adına masaya oturur. Eski yıllarda encümen kararıyla Yerel Sen’in girmesine karar verilmiş. Aidat ödeniyor, her ay aidat ödenmiş. 2009 yılında seçimlerde belediye meclis çoğunluğu bizdeydi. CHP üyeleri bir önerge vererek Yerel Sen’den çıkalım demişler. Yerel Sen’den çıkılmış. Bu meclis kararı resmen sümen altı edilmiş. Yetkili müdürlükler bunu uygulamamış. Bu cezai bir suçtur. Görevi kötüye kullanmaktan ceza çıkar. Hukuk müdürlüğü gerekli suç duyurusunu yapacak. 2009’da alınan kararın altına düşülen notta Yerel Sen’e bilgi verilmeyecek yazmışlar. Yerel Sen’den çıkma kararına rağmen Yerel Sen ile Hizmet İş toplu sözleşme imzalamış. Bir de imza atmışlar. Bunun da bize maliyeti yani kamu zararı 534 Bin TL. Yani yarım milyon. Yerel Sen’ den çıkma kararının uygulanmamasının sonucu bu” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica