Ekonomi

Asgari ücret yüzde 26 zamlanarak 2 bin 20 Lira oldu

Asgari ücret yüzde 26 zamlanarak 2 bin 20 Lira oldu 2019 yılında uygulanacak asgari ücret belli oldu. Bekar ve çocuksuz bir işçinin eline aylık 2 bin 20 Lira geçecek. Böylelikle asgari ücrete yüzde 26,05, yani 417 TL zam yapılmış oldu. Asgari ücret yüzde 26 zamlanarak 2 bin 20 Lira oldu detaylar haberimizde…

Asgari ücret yüzde 26 zamlanarak 2 bin 20 Lira oldu

Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yapıyor. İşte Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

2019 yılında uygulanacak asgari ücret belli oldu. Bekar ve çocuksuz bir işçinin eline aylık 2 bin 20 Lira geçecek. Böylelikle asgari ücrete yüzde 26,05, yani 417 TL zam yapılmış oldu.

Asgari ücret 15 üyeden oluşan bir komisyonla tespit ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın değerlendirmeleriyle bu güne geldik.

Bu haberi bekleyen milyonlarca vatandaşı daha fazla bekletmeden rakamları açıklıyorum.

1 Ocak 2019’dan itibaren asgari ücret brüt 2558 TL net 2020 Lira olarak belirlenmiştir. Böylelikle geçen yıla kıyasla yüzde 26.05 arttı. Mevcut enflasyonun üzerinde artırdık.

Üç çocuklu 2155 Liraya ulaşıyor asgari ücret. Tespit edilen ücretin başta çalışanlar ve iş verenler olmak üzere hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Asgari ücretin mevcut iktidar yıllarındaki artışları

“Mükemmel değil ama kabul edilebilir”

Bakan Selçuk’un ardından Türk İş Başkanı Ergun Atalay söz aldı. Atalay şöyle konuştu:

98 gün evvel Malatya’da asgari ücreti 2000 Liraya çekelim komisyon bunu görüşsün demiştik. Aradan 98 gün geçti. Bugün Türk İş ilk defa komisyon dışında. Dün akşam bakanımızla gece 2’den beri görüştük.

Şimdi bu asgari ücret mükemmel değil. Ama bu kabul edilir bir asgari ücret. Sayın bakanın yoğun emeği var. 2155’ti evli ve çocuklu için hedefimiz.

Bu talebi iletirken başımıza gelmeyen kalmadı…

“Büyük sorumluluğumuz var”

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise, belirlenen 2 bin 20 Liralık asgari ücret için ise şunları söyledi:

2019 için geçerli olacak asgari ücreti bakanımız açıkladı. Türkiye’nin sürdürülebilir bir kalkınması konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. Bunun çerçevesinde alınan kararın çalışanlara hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Komisyon çalışmalarına katılan işçi temsilcilerimiz ve konfederasyon temsilcilerimize teşekkür ediyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica