İGF

‘Aşıla’ sistemi çöktü, aşılama durdu!

Bursa Tabip Odası, bir ay önce başlanan COVID-19 aşılama programında yaşanan sıkıntılarla ilgili, ‘Aşıla’ isimli bilgisayar programının çökmesi nedeniyle, iki gündür aşılama yapılamadığını belirtti.

BURSA (İGFA) – Bursa Tabip Odası, bir ay önce başlanan COVID-19 aşılama programında yaşanan sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘Aşıla’ isimli bilgisayar programının çökmesi nedeniyle, iki gündür aşılama yapılamadığı belirtildi.
Yeterli fiziki şartların sağlanamadığı, randevu alınmasında sıkıntılar yaşandığı, standartlara uymayan kişisel koruyucu malzemeler ile aşıların lojistiğinde yaşanan sıkıntıların dile getirildiği açıklamada, son iki gündür ‘aşıla’ isimli programın çökmesi nedeniyle aşılama yapılamadığı öne sürüldü. “182’ye ulaşmak mümkün olmadı ve MHRS adlı randevu alma sistemi çöktü” diyen Tabip Odası açıklamasında, “Aile Sağlığı Merkezleri’nden (ASM) randevu almayı başarıp da aşı olmaya gelen insanlar ise  programın çalışmamasından dolayı izdiham yaşadılar. Uzun bekleyişlere rağmen  ‘AŞILA’ programının  yanıt vermemesi nedeniyle hastalar evlerine yollandılar. Yoğun izdiham yetmezmiş gibi MHRS adlı randevu alma sistemi de çöktü.Randevu için aranan ALO 182’ler cevap veremez oldu. Vatandaş ile sağlık çalışanı bu durumdan dolayı karşı karşıya getirildiler. Maalesef aşı için gelen vatandaşlar evlerine yollandılar. Sağlık çalışanları da bu durum nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadılar” ifadelerini kullandı.
“GÜNLÜK RAKAMA BİR AYDA ULAŞILDI”
Sağlık Bakanlığı’nın günlük aşılama kapasitesini 1,5-2 milyon olarak duyurduğu hatırlatılan açıklamada söz konusu rakama 1 ayda ancak ulaşılabildiği de vurgulandı. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica