Genel

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı Eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla tek sanık olarak yargılandığı davada bugünkü oturum başladı. Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı detaylar haberimizde…

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

ABD’nin İran’a yaptırımlarının ihlal edildiği gerekçesi ile New York’da görülen davanın üçüncü haftası Fethullah Gülen örgütüne mensup olduğu tahmin edilen ve Türkiye’de cezaevinden bu soruşturmayla ilgili olmadığını iddia ederek çıkan bir Türk polis memurunun ifadesi ile başladı. Otuzlu yaşlarda olduğu tahmin edilen ve polis akademisini bitirir bitirmez Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde komiser yardımcılığı görevinde işbaşı yaptığını belirten Hüseyin Korkmaz ifade verdi.

Tanık koltuğuna oturan Korkmaz, İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın liderliğini yaptığını belirledikleri ana bir örgüte ek olarak Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in etkin olduğu grupları da soruşturmalarına kattıklarını anlattı.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Soruşturmada aynı zamanda “bir numara” olarak atıf yaptığı zamanın Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konu edildiğini ekledi. Tanığın adını telaffuz ettiği diğer şüpheliler arasında Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Özgür Özdemir, Hikmet Tuner, Onur Kaya, Mustafa Behçet Kaynar da vardı.

Duruşma öncesi görüşmelerde, Yargıç Berman, Atilla’nın avukatının tanık David Cohen’e çapraz sorgusu konusunda hafta sonundan bu yana dosyaya giren bazı mektuplardan bahsetti. Tartışma konusu, Cuma günü çapraz sorguda Cohen’e “ikincil yaptırımlar” konusunda sorular sorulması.

Savcılar, savunma makamını, Cuma günü Cohen’e hukuk kapsamındaki bir konuda “yani ikincil yaptırımlar konusunda” sorular sorarak suyu bulandırmaya çalışmakla suçladı. Yargıç Berman, konuyu tekrar gözden geçireceğini söylese de, burada hükümetin lehine karar verdi ve savunmanın, Cohen’in çapraz sorgusunun kapsamı konusunda yargıcın daha önce verdiği resmi kararların ötesine geçtiğini söyledi.

Bugünkü duruşmada ise kürsüde Joshua Kirschenbaum var. Yeni tanık Kirschenbaum ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı FinCen’de (Finansal Suçlar Uygulama Ağı) çalışıyor. Daha önce Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nde (OFAC) çalışmıştı.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Hüseyin Korkmaz kimdir?

Eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı’nın ekibinde yer alıyordu. Korkmaz, cemaatçi polislere yönelik operasyonlar kapsamında 3 Ekim 2014’de Yakup Saygılı ile birlikte gözaltına alındı tutuklanarak cezaevine gönderildi. 17 Aralık soruşturması sırasında hem polis fezlekesini hem de savcı Celal Kara’ya gönderilen raporu yazdığı öne sürülen Korkmaz’a görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltilmişti. Korkmaz, mahkemede yaptığı savunmada “17-25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok. Dosyada görev almadığım için disiplin cezasına gerek olmadığı kararını Efkan Ala imzaladı. 17-25 Aralık dosyasında değil işlem yapmak, o dosyadan haberim bile yoktu. Başka büroda çalışıyordum. Nasıl suç işledim ben?” diye konuşmuştu. Şubat 2016’da tahliye olan Hüseyin Korkmaz’ın yurt dışına kaçtığı belirlenmişti.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Canlı Blog (Çeviri: Sebla Küçük)

18:15 Savcı, Kirschenbaum’dan OFAC’a ilişkin bir belgenin doğruluğunu onaylamasını istedi. Belge, bir görüşmenin yazılı dökümünü içeriyor. (Sunulan delil, Atilla ile yapılan bir görüşmenin yazılı dökümü.) Dokümanın konusu 2012 tarihli İran Özgürlük ve Koruma Karşıtı Yasa’yı içeriyor. . Bu metin, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili bir nevi yönetmelik.

18:20 Kirschenbaum, “Sanık, o dönem yeni çıkarılan yaptırımlar kapsamında “altın satışına izin verilmediğini biliyordu” dedi.

18:25 “İran lehine yıllık 4 milyar dolar tutarında bir bakiye”den söz edildi. Kirschenbaum bunu şöyle açıkladı: İran ile Türkiye arasındaki mevcut ticari ilişkin öyle bir duruma gelmişti ki, İran’ın Türkiye’ye ihraç ettiği malların tutarı 4 milyar dolar daha fazlaydı.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

18:28 Savcının doğrudan sorgusu bitti. Çarpaz sorguya geçildi.

18:30 Atilla’nın avukatı Rocco da, Kirschenbaum’a doğrudan sorguda sorulan deliller hakkında sorular soruyor.

18:33 Rocco: Sizin ofisinizden Atilla’nın ofisi veya Halkbank telefonla aranmış, bu görüşmenin kaydı burada.

Kirschenbaum: Arayan tarafın hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Kim kimi aradı, hatırlamıyorum.

Soru: Görüşme ne kadar sürdü, hatırlıyor musunuz?

Kirschenbaum: Birkaç dakikadan biraz fazla, ama saatlerce sürmedi. Kirschenbaum, görüşmenin 20 dakika mı yoksa bir saate yakın mı sürdüğünü hatırlamıyor.

18:35 Rocco, Kirschenbaum’a, savcılarla yaptığı toplantıları sordu. Kirschenbaum’un ifadesine göre toplantı bir aydan kısa bir süre önce FinCen ofisinde yapıldı; yani Kirschenbaum ve savcılar, mahkeme dışında görüştüler.

18:38 Çapraz sorgu bitti. Tanık kürsüden ayrıldı. Bir sonraki tanık geliyor.

18:40 Tanık eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz Türkçe ifade veriyor. Korkmaz “Emniyet teşkilatında komiser yardımcısıydım ve bir süre de danışman olarak görev yaptım” dedi. Korkmaz daha önce Türkiye’de yaşadığını ancak artık ABD’ye yerleştiğini; geçmişte İstanbul’da ve Hakkari’de görev yaptığını söyledi.

18:43 Korkmaz: Bu soruşturmayı yürüten ekibin başındaydım. “Rıza Sarraf’ın lideri olduğu örgüt hakkında soruşturma yürütüyordum; bu örgütün çatısı altında üç grup daha olduğunu tespit etmiştik.”

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Diğer bir gruba ilişkin olarak Korkmaz, “Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın (o grubun) lideri olduğunu anlamıştık” diyor.

18:45 Korkmaz, ikinci grubun başında Muammer Güler’in, üçüncü grubun başında Taha Ahmet Alacacı’nın olduğunu söyledi.

18:48 Korkmaz soruşturmada “1 Numara” dedikleri kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Savcı, Erdoğan’ın hangi görevde olduğunu sormasın üzerine Korkmaz, Erdoğan’ın o dönem başbakan olduğunu söyledi.

18:51 Tanık, polis memuru olarak aldığı eğitimden bahsetti. Yaklaşık 360 kişiden oluşan bir sınıftan mezun olduktan sonra, İstanbul’da “mali suçlarla mücadele şubesi”nde çalışmaya başladığını açıkladı.

19:01 Soru: Sizin emrinizde yaklaşık kaç polis memuru çalışıyordu?

Korkmaz: Ayrıldığım sırada 8 tane vardı.

19:05 Korkmaz: Soruşturma ilk başladığında, Rıza Sarraf ve örgütün çekirdeği olan örgüt hakkında bir soruşturmaydı.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

19:15 Korkmaz: Başlangıçta, soruşturma kapsamında işlemler kaçakçılık, kara para aklama ve bu suçların organize suç birimi halinde işlenmesiydi.

Savcı, Ne kaçakçılığı?

Korkmaz: Altın.

19:20 Korkmaz’ın ifadesine göre soruşturma ekibinin diğer üyeleri de, Sarraf’ı magazin sayfalarından ve eğlence haberlerinden tanıyordu. Korkmaz, kendisi ise ilgilenmediği için bu haberleri okumadığını belirtiyor.

19:22 Korkmaz: Soruşturma nihayetinde, rüşvet ve evrakta sahtecilik iddialarına kadar uzandı, bunun sonucunda soruşturmanın hedefindeki kişilerin listesi de genişledi. Soruşturma kapsamındaki diğer isimler arasında Süleyman Aslan, Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan ve başkaları bulunuyordu.

19:25 Tanık Korkmaz’a göre, soruşturmada zamanla Barış Güler ve başkaları da şüpheliler arasına girdi. Korkmaz “Vaktim olsaydı muhtemelen daha fazla isim [eklerdim]” dedi. Halkbank’ta birçok kişiden şüphelendiklerini ancak Hakan Atilla’nın hiçbir zaman rüşvet kabul etmediğini söylüyor

19:27 Korkmaz, ekibinin ne tür soruşturma teknikleri kullandığını anlatıyor.

Bu tekniklerden bazıları: “Teknik araçlarla takip. Fiziksel olarak takip. Güvenlik kamerası görüntüleri. E-postaların incelenmesi. Kurumlar aracılığıyla elde edilen belgeler. Denetçi ve uzman raporları.”

19:29 Korkmaz, Sarraf’ın “Gana’dan sahte evrakla getirdiği 1.5 ton altından” bahsetti.

19:30 Korkmaz, Aralık 2013’te Süleyman Aslan’ın evinde ayakkabı kutularında bulunan ve Sarraf’ın gönderdiği paralara ait olan fotoğrafı doğruladığını söyledi.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Savunma itiraz ediyor. Yargıç Berman itirazı reddetti.

Korkmaz, fotoğrafı kastederek “Bunu, yapılan operasyonda elde ettik” dedi.

19:35 Tanık Korkmaz: Onlara, Süleyman Aslan’ın evinde, ayakkabı kutularında veya başka şekilde saklanan büyük miktarda para olabileceğini bildirmiştim.

18:40 Korkmaz, söz konusu aramada neler ele geçirildiğini anlattı.

Korkmaz: Burada en altta beyaz bir kutu gösteriliyor. (Bahsedilen, bir ayakkabı kutusu.) Bu, soruşturmada tespit ettiğimiz bir rüşvet ödemesiydi.

19:45 Başka bir fotoğraf gösterildi. Korkmaz, “Bu 100 dolarlık banknotlardan oluşan bir para yığını. Ayrıca 500 Euro tutarında destelerden oluşan para yığınları var.”

Korkmaz, ayrıca Türk lirası desteleri de olduğunu söyledi. Korkmaz, bunların Aslan’ın evinde bulunduğunu belirtti.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

20:00 30 Ağustos 2013 tarihinde teslim edilmiş başka bir para yığınına ait fotoğraf gösterildi.

Soru: Bu tarihin özel bir önemi var mı?

Korkmaz: Evet.

Soru: Önemi nedir?

Korkmaz: Zafer Bayramı.

20:05 Tanık Korkmaz, dönemin AB Bakanı Egemen Bağış’tan bahsetti.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

20:10 Oturuma 5 dakika ara verildi.

20:35 Ara sona erdi. Korkmaz’ın ifadesi devam ediyor.

20:37 Soruşturmadaki izleme ekibinin AB Bakanlığı’nda çektiği başka fotoğraflar da delil olarak sunuldu.

20:40 Korkmaz ifadesinde, Muammer Güler’e, oğlu Barış Güler aracılığıyla 200 bin dolar tutarında ödeme yapıldığını söyledi.

20:55 Korkmaz, Türgev Vakfı‘ndan ve Erdoğan ailesinin bu vakıfla olan ilişkisinden bahsediyor. İfadenin yazılı dökümünü inceledikten sonra detaylarını aktarılacak

20:57 Atilla’nın avukatları, Korkmaz’ın (Türkiye’nin yakın tarihini kapsayan) ifadesinin dava konusuyla alakası olmadığı gerekçesiyle itiraz ediyor. Yargıç, itirazı reddediyor.

21:00 Duruşmaya öğle arası verildi. Bu arada avukatlar, jüri salondan ayrılınca, hukuki bir konuyu görüşecek.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

Oturum TSİ 22:00’da devam edecek.

21:05 Yargıç Berman: Savunma makamı, bu tanıktan sonra “yanlış yargılama” kararı talep edecek. Gerekçeler: Son tanığın (Korkmaz’ın) ifadesinin Atilla ile ilgisi olmaması.

Savunma ayrıca jüri üyelerine gösterilen belge ve fotoğrafların kaynağı konusunda da itiraz etti.

Berman: İfadeye devam etmeden önce, bu konuların tanık üzerinden çözülmesi gerekiyor.

22:19 Oturum devam ediyor.

22:25 Duruşmada zaman planlaması açısından bir değişiklik oldu: Önceki oturumdaki tanık David Cohen’in ifadesi, programı nedeniyle yarıda kalmıştı. Cohen şimdi geri döndü ve Atilla’nın avukatı Rocco’nun Cohen’e çapraz sorgusu devam ediyor.

22:28 Cohen, Atilla’ya, Sarraf hakkında soruşturma yürüttüklerini veya Halkbank’ın Sarraf’la çalışmaması gerektiğini söylemediğini belirtti. Ancak “görüşmedeki ana konunun” Sarraf veya diğer müşteriler konusunda dikkatli olunması gerektiği olduğunu söyledi.

22:30 Rocco, Cohen’e, 17 Aralık 2013 tarihinde Aslan ile önceden planlanan ancak Aslan’ın tutuklanması nedeniyle yapılamayan bir toplantı olup olmadığını sordu. Cohen, o gün trafikte sıkışıp kaldığını, toplantıdan da vazgeçildiğini söyledi.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

22:35 Cohen, bu olayın, Aslan’ın ayakkabı kutularındaki paralarla tutuklandığı dönem yaşandığını söyledi. Ancak tam tarihten emin olmadığını ifade eden Cohen: Tutuklama benim varış tarihimden bir gün önce mi oldu yoksa gittiğim gün mü oldu, hatırlamıyorum.

22:41 Savunma makamı, Cohen ile Atilla arasında geçen, Sarraf ve altın ticaretiyle bir görüşmeye ilişkin notu delil olarak sundu.

22:53 Sarraf, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiğinden şüphelenilen kişilerin olduğu özel listede bulunmuyordu. Atilla’nın avukatı Rocco, Cohen’i bu noktada sıkıştırarak Atilla’nın neyi bilip neyi bilmediği konusuna doğru gidiyor.

22:57 Savunma makamının çapraz sorgusu sona erdi. Savcılar Cohen’e yeniden doğrudan sorgu yapacak, yani çapraz sorguyla ilgili sorular soracak.

23:02 Savcı tekrar, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ABD sınırları dışında uygulanması” konusunda sorular soruyor.

23:05 ABD Adalet Bakanlığı’nın ve Hazine Bakanlığı’nın Lübnan Kanada Bankası aleyhine açtığı dava hakkında soru soruluyor.

23:15 İfadede biraz teknik konulara girildi: Bu kez 2012 tarihli IFCA (İran Özgürlük ve Yayılma Karşıtı Yasası) ABD’nin yaptırımlarının genişletilmesinden söz ediliyor. Savcı, Cohen’in ikinci doğrudan sorgusunun bitmek üzere olduğunu söyledi.

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

23:20 Oturuma ara verildi.

23:25 Hüseyin Korkmaz yeniden tanık kürsüsünde. Korkmaz, 17 Aralık 2013 operasyonu hakkında konuşuyor.

23:27 Korkmaz: “Operasyon”, şüphelilerin evlerinde veya iş yerlerinde aramaların yapıldığı bir adli süreçtir. Korkmaz sürecin ayrıca şüphelilerin yakalanıp gözaltına alınmasını da kapsadığını söyledi.

23:28 Korkmaz, yaptıkları aramaların “tam sayısını” hatırlayamadığını söyledi. Yaklaşık 20 arama yaptıklarını belirten Korkmaz 22 Aralık 2013 tarihinde, yani operasyondan beş gün sonra, başka bir yere tayin edildiğini öğrendiğini söyledi.

23:32 Korkmaz, başka üst düzey memurların da açığa alındığını/başka yerlere atandığını söyledi. Korkmaz, yeni memurların “şube müdürüne ve diğer bir rütbeli memura uygunsuz ve yasa dışı talimatlar” verdiğini söyledi. (Sözü edilen yeni memurlar, yeni amirlerdi.)

Atilla davası; Soruşturmada ‘1 numara’ dediğimiz kişi Erdoğan’dı

23:42 Soru: 23 Aralık’ta başka yere tayin edildiğiniz zaman nereye atanmıştınız?

Korkmaz: Köprü koruma birimine gönderilmiştim.

23:45 Savcı: Bu görevin neleri kapsıyordu?

Korkmaz: Köprüyü koruma göreviydi.

Soru: Peki, köprü koruma biriminde ne kadar süre görev yaptınız?

Korkmaz: Altı-yedi ay. Bunun ardından Hakkari’de görevlendirildim.

23:50 Korkmaz: 2014 Eylül’ünde cezaevine girdim, 9 Şubat 2016’da tahliye edildim.

23:52 Korkmaz, hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini ve pasaportuna el konulduğunu söyledi. Ağustos ayında Türkiye’den ayrıldığını söyleyen Korkmaz, “Kendimi hukuken güvende hissetmiyordum” dedi. Korkmaz, ailesiyle birlikte Türkiye’den ayrıldığını belirterek “Çok sevdiğim bir ülkeden ayrıldım” dedi.

23:53 Oturuma 5 dakika ara verildi.

00:04 Jüri üyeleri salona girdi. Korkmaz’ın ifadesi devam ediyor.

00:06 Korkmaz, 2016 Ağustos’unda Türkiye’den ayrılma kararı aldığını söyledi. Cumhuriyet

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica