Sağlık

Avakado yaprağı çayının sağlıklı yaşamımıza yaptığı katkılar

Avakado yaprağı çayının sağlıklı yaşamımıza yaptığı katkılar Avokado yaprağı çayı içerdiği birçok antioksidan madde sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlar. Avakado yaprağı çayının sağlıklı yaşamımıza yaptığı katkılar detaylar haberimizde…

Avakado yaprağı çayının sağlıklı yaşamımıza yaptığı katkılar

Özellikle böbrek taşlarını düşürmesi, sırt ve bel ağrılarına iyi gelmesi, yüksek tansiyonu dengelemesi avokado yaprağı çayının faydaları arasındadır. Zayıflamaya yardım eder. Avokadonun ana vatanı Meksika’dır. Çay olarak tüketilmesinin yanında taze meyvesi yada avokado yağı sağlık açısından farklı şekillerde kullanılabilir.

Avokado yaprağı çayı faydaları nelerdir?

Avokado yeşil renkli, armut şeklini andıran bir meyvedir. Meyvesinin tüketilmesi ile birlikte yaprakları çay olarak kaynatılıp içilir. İşte avokado yaprağı çayının faydaları:

Sırt ağrılarına iyi gelir…

Kaslardaki gerginliği azaltır. Gevşeme sağlar. Fiziksel olarak zorlanma, uzun süre ayakta kalma gibi nedenlerle oluşan bel ağrılarına yarar sağlar. Bu etkileri için iki bardak suyun içine 5 adet avokado yaprağı ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün. Gece uyumadan önce bir bardak avokado çayı için.

Böbrek taşının düşürülmesine yardım eder…

İçeriğindeki maddeler sayesinde böbrek taşlarını düşürür. Böbreklere iyi gelmesi avokado yaprağı çayının faydaları arasındadır. Aynı zamanda böbrek kumu ve safra taşı dökme etkisi vardır.

İdrar söktürücüdür…

İçerdiği quercetin maddesi sayesinde idrarın atılmasına yardım eder.

Baş ağrılarına iyi gelir…

Baş ağrıları başta olmak üzere genel olarak ağrı kesicidir. Bazı durumlarda migren ağrılarını rahatlattığı belirtilmiştir.

Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır…

Kanseri önlemeye yardım eder.

Yüksek tansiyonu düşürür…

Kan damarlarını rahatlatarak kan dolaşımını arttırır. Kan basıncını düşürmesi sebebiyle hipertansiyonu dengeler.

Bakterilerin büyümesini engeller…

Polifenol ve pinen gibi maddeleri içermesi sebebiyle bakterilerin gelişimini yavaşlatır.

Astım rahatsızlığına iyi gelir…

Akciğerlerdeki hava akışını arttırır. İltihap oluşumunu önler. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi sayesinde solunum kaslarındaki sertliği azaltır. Nefes almayı kolaylaştırır. Bu sayede astıma yarar sağlar.

Cilde yarar sağlar…

Ciltteki gözenekleri açar. Cildi temizlemeye yardım eden antioksidan maddeler bulundurur.

Pamukçuk oluşumunu azaltır…

Ağız bölgesindeki bakterilerden dolayı oluşan pamukçuğa iyi gelir.

Diyabete iyi gelir…

Yapraklarında bulunan glikozid maddesi vücudun ihtiyacı olan şekerin yerini alır. Bu şekilde şeker dengelenir. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılabilir.

Kanı temizler…

Detoks etkisi görür. Kandaki zehirli maddelerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar.

İshale iyi gelir…

Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsakların işlevini arttırır. İshal gibi diğer sindirim rahatsızlıklarına yarar sağlar.

Ruh halini olumlu etkiler…

Sakinleştirir. Anksiyeteye ve sara nöbetlerine iyi gelir. Uykusuzluğa fayda sağlar. 3 bardak suyun içine 9 tane avokado yaprağı doğrayın. Bir miktar zerdeçal ilave ederek kaynatın. Az miktarda tuz ekleyerek su yarıya inene kadar kaynatmaya devam edin. Bu şekilde kaynadıktan sonra ocaktan alarak süzün. Uyumadan önce bir bardak çaydan içebilirsiniz.

Mideye iyi gelir…

Mide asiditesini dengeler. Ülser gibi rahatsızlıkların oluşumunu önler.

Kaynak: Şifalıbitkitedavisi

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica