Siyaset

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Tatlıoğlu: “Tarsim yaralara merhem olmalı!”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa’da 15 bin dönüm zeytinlik alanı etkisi altına alarak ciddi tahribata yol açan ‘don yanığı’ ile ilgili Mudanya’nın Çepni Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. detaylar haberimizde…

BURSA (İGFA) – Mudanya başta olmak üzere Bursa’nın 15 bin dönüm alanında etkili olan don yanığı ile ilgili İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Mudanya’nın Çepni Mahallesi’nde saha çalışması yaptı. Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve Mudanya İlçe Başkanı Hüseyin Hatipoğlu’nun da yönetimleriyle birlikte eşlik ettiği ziyarette Tatlıoğlu, Çepni Mahallesi Muhtarı Göksel Mete ve üreticileri dinledi.

“EN AZ ÜÇ YIL MAHSUL ALAMAYIZ”

Tarsim’in sadece meyve hasarlarını karşıladığını öne süren zeytin üreticileri, sigorta için kredi çekmek zorunda kaldıklarını belirterek, Bursa genelinde en az 3 yıl bu ağaçlardan mahsul almalarının mümkün olmadığını söyledi.

“TARSİM DON OLAYINI TELAFİ ETMELİ”

En kaliteli sofralık zeytinin üretildiği Mudanya’daki tahribatın boyutunun Şubat ve Mart ayında daha da belirginleşeceğine dikkati çeken Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Tarım Bakanlığı’nın acilen Tarsim üzerinden don olayını telafi edecek bir mekanizmayı devreye alması gerektiğini kaydetti. Tarım Bakanlığı’nın acilen Tarsim’in yaralara merhem olacak çalışma yapması gerektiğini söyleyen Tatlıoğlu, zeytinin ömrünü ve verimini üç yıl etkileyecek tahribatı gerek yerelde, gerekse de genelde her fırsatta dile getireceklerini söyledi. “Şimdiden Bursa’da 15 bin dönümü etkileyecek don mağdurlarıyla ilgili telafili bir sistem geliştirmesi gerek” diyen Tatlıoğlu, “Bu konuyu TBMM’nde gündeme getireceğiz, Tarım Bakanlığı’na taşıyacağız ve aktaracağız. Boğazı sıkılan ve gelir olarak gittikçe zor duruma düşen çiftçi için büyük bir dram oluşturacak bu mağduriyetle ilgili olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica