Kültür-Sanat-Tarih

Aydın Didim’de yavru carettalar denizle buluştu

Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan Parlamenterler Sitesi sahilinde carettaların son yavru çıkışları tamamlandı.

AYDIN (DİDİM-A HABER) – Aydın'a bağlı turizm kentlerinden Didim Parlamenterler Sitesi kumsalında son yuvadaki caretta yavru çıkışları sona erdi. 73 caretta yavrusu denizle buluştu.
Didim Parlamenterler sitesi sahilinde son yuvanın kontrol açılışı, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu,  Yardımcısı M. İbrahim Çolak, Aydın DKMP Şube Müdürü Egemen İşcan, ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Türkozan, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve üyeleri ile Parlamenterler sitesi sakinlerinin katılımıyla yapıldı.
Yapılan tespitlerde, carettanın son yuvaya 107 yumurta bıraktığı ve 73 yavrunun sağlıklı bir şekilde denize ulaştığı belirlendi. Altındaki bezle yavruların denize gidişini izlemeye çalışan bebekten, elinde bastonuyla gelen yaşlı teyzelere kadar mutluluk veren yavru çıkışları, önemli farkındalık yaratarak çevre bilinci oluşturdu.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Didim Parlamenterler Sitesi sahilinde geçtiğimiz günlerde yumurtalarını bırakan carettalar için yumurtaları koruma altına almıştık. Sürekli olarak yumurtaları koruduk ve yavru çıkışlarına kadar takip ettik. Carettalar takibini yaptığımız yuvaya 107 yumurta bırakmışlardı. Bu yumurtaların 34 adedi bozuk çıktı. Yumurtalardan sağlıklı bir şekilde çıkan 73 Caretta yavrumuzu denize ulaşmalarını sağladık" dedi. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica