Siyaset

AYM kararını tanımamak ve gereğini yapmamak tarihte bir ilktir

AYM kararını tanımamak ve gereğini yapmamak tarihte bir ilktir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi öncesi açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu “AYM’nin kararını tanımamak, gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir” dedi. AYM kararını tanımamak ve gereğini yapmamak tarihte bir ilktir detaylar haberimizde…

AYM kararını tanımamak ve gereğini yapmamak tarihte bir ilktir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde AYM’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında tahliye kararı vermesine rağmen, ceza mahkemesinin kararı bozması vardı. CHP lideri “AYM’nin kararını tanımamak, gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir. O mahkemeler kararı saraydan aldılar” sözleriyle tepki gösterdi.

Afrin operasyonuna ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu “Afrin el Bab’a benzemez. Erdoğan kendisini kefenle karşılayanları Afrin’e göndersin” dedi.

“O mahkemeler verdikleri kararı saraydan aldılar”

Öyle bir noktaya geldik ki, Anayasa Mahkemesi kararını en alttaki mahkeme ‘Ben uygulamam’ diyor. Bu bizim tarihimizde bir ilktir. Top çevirir gibi hakimler gidip geliyor. Hiç kimse cesaret edip beraat etmiştir diyemiyor. Suçsuz bir insan, milletin seçtiği bir milletvekili boşu boşuna hapiste yatıyor. Nereye kadar giderse oraya kadar savunacağız. AYM’nin kararını tanımamak, gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir. O mahkemeler kararı saraydan aldılar. Sen mademki öyle karar veriyorsun, ben senin kararına uyacağım diyorlar. Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararları ne olacak hepimiz bekliyoruz. Resmi Gazete’de de yayımlandı. Nasıl karar verileceğini göreceğiz.

“Ben konuştum haber yapmaya başladılar”

Birisi kendisini işsizlik nedeniyle yakıyorsa bu dünyanın her tarafında haberdir. Neden 21. yüzyılın Türkiye’sinde bir insan Meclis önünde kendini yakar, İzmir’de soyunur ‘Ben açım, aç diye’ bağırır. Ben konuştuğumda, yakma olayını haber yapamayan televizyon ve gazeteler ben konuştuktan sonra haber yapmaya başladılar ama beni eleştirerek.

“Devletin hedefe koyduğu parti biziz”

Devletin hedefe koyduğu parti de biziz. Sesi çıkan, sorunları dile getiren sadece biziz. CHP konuşmasın. Biz dillendirirken bir siyasal parti ayrımı yapmıyoruz. Yeri geliyor işçinin, işverenin, esnafın, çiftçinin, fındık üreticisinin, çay üreticisinin sesi oluyoruz. Siyasal iktidar buna tahammül edemiyor. Son 15-20 gündür bütün baskılarla üzerimize geliyorlar. Sen ister radyonla, ister televizyonunla, ister gazetenle, ister ordunla grl milim geri adım atmayacağız.

Afrin El Bab gibi değildir

Afrin’le ilgili konuşuyorlar. Türkiye’nin başına bütün bu olayları açan da bu hükümettir. Afrin El Bab gibi değildir. El Bab’da uluslararası uzlaşma vardı. Amerika’nın da Rusya’nın da Suriye’nin de kabulü vardı. 72 şehidimiz vardı. Önce siz diplomasiyi sonuna kadar zorlayacaksınız. Gerek Akar’ın gerek Fidan’ın çabaları kayda değerdir. Diplomasi sonuna kadar zorlanmalı. Hava desteği almadan girilecek bir Afrin büyük maliyetlere yol açar. Oraya asker sokacaksanız, seni kefenle karşılayan arkadaşlarını gönder önce. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme. Ondan sonra mücadele edeceksen edeceksin. Özellikle de iktidar sahiplerinin çok iyi bilmesi lazım.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica