Siyaset

Aytun bey zaten Sosyal Demokrat biri değildi

Aytun bey zaten Sosyal Demokrat biri değildi CHP’de Aytun Çıray’ın istifası için yaptığı ‘kendimi feda ediyorum’ açıklaması samimi bulunmadı. ‘Demek sağdan siyasetçi almaya ihtiyacımız yok’ ve ‘kariyerini planlıyor’ yorumları geldi. Aytun bey zaten Sosyal Demokrat biri değildi detaylar haberimizde…

Aytun bey zaten Sosyal Demokrat biri değildi

İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın istifası CHP’de ‘kayıp değil’ şeklinde değerlendirildi. Meral Akşener’in yeni partisinin kurucuları arasında yer alacak olan Çıray, “Bizim amacımız yüzde 51 olmak. Milletvekili olmak da önemli değil; önemli olan torunlarımıza, çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak” derken eski partisinde istifa gerekçesi için ‘gerçekçi değil’ yorumu yapıldı..

CHP’den istifa eden İzmir Milletvekili Altun Çıray, siyaseti koltuk için yapmadığını, şartların ‘istifasını zorunlu kıldığını’ belirtti. Çıray, “Siyaset yüzde 100’ün oyuna talip olmak için yapılır. CHP olarak yüzde 25 oyumuz var. Biz çok çalışarak bunu yüzde 28’e çıkarabildik. HDP’nin oyu yüzde 10. MHP zaten AKP ile ortak hareket ediyor. Yüzde 38 oyla ne yapabiliriz ki bizim amacımız yüzde 51 olmak. Ancak bu oyu alabilirsek başkanlık sisteminde söz hakkımız olur. Siyaseti koltuk için yapmadım. Milletvekili olmak da önemli değil; önemli olan torunlarımıza, çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak” diye konuştu.

“Kontenjandan aday gösterilmeyecekti”

CHP İzmir Milletvekili Çıray’ın istifa etmeden önce bazı İzmir milletvekilleri ile yüz yüze görüştüğü ve “Kendimi feda ediyorum” dediği öğrenildi. Ancak iki dönemdir kontenjandan milletvekili adayı gösterilen Çıray’ın bu sözü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni açıkladığı, “Bir dönem kontenjandan aday gösterilen milletvekilleri ikinci kez aday gösterilmeyecek, ön seçime girecek” yönündeki açıklaması nedeniyle anlamlı bulunmadı. Çıray partide kalsaydı, 2019 seçimleri öncesi yeniden aday olabilmek için ön seçime girecekti.

“Demek bizin sağdan siyasetçi almaya değil sağa güvenmeye ihtiyacımız var”

CHP’ye merkez sağdan gelen Aytun Çıray’ın tabanda karşılığının olmadığı, ön seçimden çıkamayacağı ileri sürüldü. Çıray’ın partiden istifasının CHP’ye bir şey kaybettirmeyeceği, Kiraz, Bayındır ve Tire gibi ilçelerde cılız bir etkilenme olabileceğini ileri sürüldü. CHP’liler partide Meral Akşener lehine kan kaybının Çıray ile sınırlı kalacağı, bunun devamının gelmeyeceği görüşünde. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Çıray’ın istifasına üzüldüğünü belirterek, “Demek ki bizim sağdan siyasetçi almaya değil sağa güven vermeye ihtiyacımız var. Türkiye için hayırlı olmasını dilerim” dedi.

“Bizim için kayıp değil”

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven ise Çıray’ın istifasını, “Aytun Çıray’ın bu istifası kişisel kariyer planlamasıdır diye düşünüyorum. Bizim partimize herhangi bir kayıp vermesi söz konusu değildir. Kendi tercihidir. Kırgınlığımız ve kızgınlığımız söz konusu değildir. Zaten bir süredir kendisi hissettiriyordu. Gelip gitmiyordu, ortalıkta yoktu. Biz de biliyorduk. Sürpriz olmadı. Kaybı bizim açımızdan söz konusu değildir. Beklediğimiz bir şeydi” sözleriyle değerlendirdi.

Aytun Çıray kimdir?

CHP’den bugün istifa eden İzmir Milletvekili Aytun Çıray 1957 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1981 yılında mezun olan Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yaptığı 4 yıl boyunca 7 Sağlık Bakanı ile çalıştı. 1997 yılında kendi isteği ile istifa ederek müsteşarlık görevinden ayrıldı. Özel sektörde çeşitli şirketlerin yönetiminde yer alan Çıray, 1995 yılında DYP’den milletvekili aday adayı oldu. 2002 seçimlerinde ANAP İzmir 2. sıradan aday gösterildi ancak parti baraj altında kalınca seçilemedi.

Çıray, daha sonra Demokrat Parti‘ye geçti ve 2007 kongresinde Genel Başkan adayı oldu. TBMM 24. döneminde 2011 yılında CHP İzmir Milletvekili olarak seçilen Çıray, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçilen Çıray, Fransızca biliyor. Aytun Çıray, evli ve iki çocuk babası.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica