İGF

Babacan: “Yeni anayasa gerçekçi değil!”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yeni Anayasayı gerçekçi görmediklerini ifade ederek, “Aciliyet sistem değişikliğidir” dedi.

BURSA (İGFA) – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DW Türkçe’de Nevşin Mengü’nün konuğu olarak gündemi değerlendirdi.

“ACİLİYET SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİDİR”

Programda yeni anayasa ile ilgili görüşlerini paylaşan Babacan, “Yeni anayasayı gerçekçi görmüyoruz. Önemli olan acil bir şekilde sistem değişikliğidir. Yani anayasanın yasama, yürütme ve yargıyla ilgili bazı maddelerinin parlamenter sistemin getirilmesi için değiştirilmesidir. Meclis İç Tüzüğü’nün, Siyasi Partiler Kanunu’nun ve seçimle ilgili yasalarının değiştirilmesidir” dedi.

“BAŞARISIZLIK KARŞISINDA İKTİDAR İSTİSMARA KALKIŞTI”

Kendisinin ilk Avrupa Birliği Başmüzakerecisi olduğu dönemde Avrupa Birliği konusunda samimi bir gayret gösterildiğini ifade eden Ali Babacan, “Anayasa’nın üçte birini ana muhalefet partisiyle birlikte değiştirdik. Kopenhag siyasi kriterlerini karşılayacak aşamaya geldik. Fakat iktidar partisi başarı üretemeyince, milli ve manevi unsurları ön plana çıkarmaya başladı. O noktadan sonra din retoriği arttı. İktidar başarısızlığını insanlarımızın milli ve dini duygularını istismar ederek kapatmaya çalışıyor” diye konuştu. Babacan, DEVA Partisi’nin başarılı olması halinde Türkiye’nin başarılı olacağını öne sürdü.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica