Genel

Bağdadi (DAEŞ Lideri) ölmüş olabilir

Rusya: Rakka’ya yapılan hava harekatında Bağdadi (DAEŞ Lideri) ölmüş olabilir

Rusya Rakka’ya yapılan hava operasyonunda DAEŞ’in üst düzey yöneticilerinin hedef alındığını açıkladı. Açıklamada örgütün lideri Ebubekil el-Bağdadi’nin de ölmüş olabileceği ifade edildi. Rakka’ya yapılan hava harekatında Bağdadi (DAEŞ Lideri) ölmüş olabilir.

Bağdadi (DAEŞ Lideri) ölmüş olabilir

Rusya Savunma Bakanlığı, terör örgütü DAEŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin 28 Mayıs’ta Rakka’ya düzenlenen hava saldırısında öldürülmüş olabileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus uçaklarının 28 Mayıs’ta Rakka yakınlarında DAEŞin üst düzey isimlerinin toplantı yaptığı bir binayı vurduğu ve 30’u saha komutanı olmak üzere yaklaşık 330 militanın öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Bağdadi’nin vurulan binada olduğu ve öldüğü bilgisinin farklı kaynaklardan teyit edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

“güvenlik servisinden sorumlu Süleyman el Şavvah”

Öldürülen DAEŞ’liler arasında, sözde Rakka Emiri Ebu el Hacı el Mısri, güvenlik servisinden sorumlu Süleyman el Şavvah ve Rakka ile Suhne arasında kalan bölgeyi kontrol eden İbrahim en Neyef el Hac’ın yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Bağdadi öldüyse DAEŞ biter mi?

Türkiye’nin hemen güney sınırında, Suriye’de, kanlı bir savaş devam ediyor. DAEŞ karşıtı koalisyon özellikle Rakka ve çevresinde DAEŞ’e karşı kapsamlı bir operasyon yürütüyor. Demokratik Suriye Güçleri öncülüğünde ve ABD’nin katkısıyla devam eden Rakka operasyonu sırasında DAEŞ Lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü haberleri geliyor. Bu haber, Rakka operasyonu ve son Katar krizi hakkında ABD Savunma Bakanlığı Pentagon önemli görevler üstleniyor.

LAVROV: Teyit Edebilecek Durumda Değilim

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığının DAEŞ lideri Bağdadi’nin 28 Mayıs’ta Rakka’ya düzenlenen hava saldırısında öldürülmüş olabileceği açıklamasına yönelik bir soruya cevap verdi. Lavrov, “Bu açıklamaları ben de duydum. Henüz bunu yüzde yüz teyit edecek bilgiye sahip değilim” dedi.

“DAEŞ ve Nusra için de geçerli”

Terör örgütü liderlerinin öldürülmesi haberlerinin her zaman büyük ses getirdiğini belirten Lavrov, “Ancak bu tür örgütlerin daha sonra savaşma kapasitelerini yeniden sağlayabildiği tecrübe ile sabit bir durum. Bu DAEŞ ve Nusra için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica