İGF

Bakan Gül: “Kavala çağrısı had ve hudut bilmezliktir”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nce yapılan ortak Kavala çağrısına ilişkin ”Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir” dedi.

ANKARA (İGFA) – ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ABD dahil olmak üzere 10 ülkenin bugün duruşması yapılan Osman Kavala için ortak çağrısını yayınladı.

4 yıldır tutuklu olan Kavala’nın tahliyesinin yapılması için Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri Türkiye’ye çağrıda bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, olaya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla olayı “Hadsizlik” olarak nitelendirdi. Bakan Gül, paylaşımında, “Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir” ifadelerini kullandı.

10 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİLERİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Öte yandan ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Osman Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı öğrenildi.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica