Mecit Ünal

Balıkesir Lisesi kınalı kuzularını unutmadı

Balıkesir Lisesi kınalı kuzularını unutmadı Balıkesir Liseliler Derneğinin organize ettiği 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102’nci yıl dönümü etkinliği, okulun tarihi binasında gerçekleştirildi. Balıkesir Lisesi kınalı kuzularını unutmadı detaylar haberimizde…

Balıkesir Lisesi kınalı kuzularını unutmadı

Balıkesir Lisesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102’nci yıl dönümünde şehitlerini rahmet ve minnetle andı.

102 yıl önce olduğu gibi…

Balıkesir Liseliler Derneğinin organize ettiği 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102’nci yıl dönümü etkinliği, okulun tarihi binasında gerçekleştirildi. Duygusal anların yaşandığı buluşmada liseliler, 102 yıl önce olduğu gibi enveriye şapkaları, izci kıyafetleri ve bayrakları ile törene katılanları yıllar öncesine götürdü. Dernek yöneticileri de o dönemin komutanları gibi giyindi. Liseliler sülüslerini alıp, temsili olarak Çanakkale’ye uğurlandı.

“Onlar bizim kınalı kuzularımızdı”

Çanakkale’de şehit olan izciler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Abdi Kahyaoğlu, “102 yıl önce düşman Çanakkale’ye taarruz etti. Memleketten bir seferberlik çağrısı geldi. Bu okulun evlatları, Balkanların yetim çocukları üst kattaki sıcak yataklarından, alt kattaki sıcak aşlarından vazgeçip savaşa gitmeye karar verdi. Hiçbiri rüşdünü ispatlamamıştı. Çoğunun bıyıkları bile terlememişti. Onlar bizim kınalı kuzularımızdı. Onlar Balıkesir Lisesinin keşşaf (izci) bölüğüydü. Puslu bir sabah, okula veda edip, bir sel gibi Çanakkale’ye akarak ölüme gittiler. Hiçbiri geri gelmedi. Üç yıl boyunca lisemiz hiç mezun vermedi, sadece şehit verdi” dedi.

Temsili olarak Çanakkale’ye uğurladılar…

Konuşmanın ardından liseliler, 102 yıl önce olduğu gibi okuldan şimdi fotoğraf müzesi olarak hizmet veren eski askerlik şubesine giderek, sülüslerini aldı. Tren garına kadar davul zurna eşliğinde yürüyen liseliler, burada harmandalı ve çiftetelli oynadı. Ardından trenle Çanakkale’ye uğurlandı. Temsili uğurlamada törene katılan kadınların gözyaşlarını tutamadığı ve ağladığı gözlendi.

“Bu etkinliği gelenekselleştirmek istiyoruz”

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Abdi Kahyaoğlu ise, “Bugün Çanakkale’de şehit olan eski öğrencilerimizi temsili olarak cepheye gönderdik. Bu etkinlikle onların ruhlarını şad ettik ve onları unutmadığımızı gösterdik. Onlar, bu vatan uğruna hiç düşünmeden canlarını feda etti. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu etkinliği gelenekselleştirmek istiyoruz” dedi.

“15 yaşında bile olmayan çok sayıda öğrenci Çanakkale Savaşı’na gitti”

Liseliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sezer Koman, “O dönem Sultani olarak bilinen birçok liseden 15 yaşında bile olmayan çok sayıda öğrenci Çanakkale Savaşı’na gitti ve şehit oldu. Etkinliğimizin diğer liselere de örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

En çok şehit veren okullardan biri, Balıkesir Lisesi…

1885 yılında kurulan Balıkesir Lisesi, Çanakkale Savaşında en çok şehit veren okullardan birisi oldu. 1914-1916 yılları arasında Balıkesir Lisesinde okuyan ve gönüllü olarak cepheye giden 100 izci öğrenciden 94’ü şehit oldu. O yıl hiç mezun verilmedi.

Daha Fazla Göster