Ekonomi

Bankalardan Emeklilere özel PTT Kredileri veriliyor

Bankalardan Emeklilere özel PTT Kredileri veriliyor Özellikle yaşlı emeklilerin bankalarda vakit kaybetmesini önlemek amacıyla PTT aracılığıyla işlemler yürütülüyor. Emekliler kendilerine en yakın PTT dairesine giderek, bu birim ile anlaşmalı olan bankalardan kredi kullanabiliyor. Bankalardan Emeklilere özel PTT Kredileri veriliyor detaylar haberimizde…

Bankalardan Emeklilere özel PTT Kredileri veriliyor

Bankaların emekliler için kampanyaları sürüyor. Ülkemizde kırsalda yaşayan ve acil nakit ihtiyacı duyduğunda banka banka dolaşmak istemeyen emeklilerin faydalanabileceği PTT kredileri uygun faiz oranları ile kullandırılıyor. Bankalar emekliler gibi geliri açısından bir sıkıntı yaşamayacak olan kişilere kredili ürünlerde daha fazla yardımcı oluyor. Özellikle yaşlı emeklilerin bankalarda vakit kaybetmesini önlemek amacıyla PTT aracılığıyla işlemler yürütülüyor. Emekliler kendilerine en yakın PTT dairesine giderek, bu birim ile anlaşmalı olan bankalardan kredi kullanabiliyor. İsmi PTT kredisi olarak geçse de aslında bu krediyi temin eden yine bankalar. PTT burada köprü görevi üstlenmiş oluyor.

PTT’den kredi nasıl kullanılır?

PTT aracılığı ile bankalardan kredi kullanmak isteyen emeklilerin öncelikle 80 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Eğer emekli kişi 79 yaşında ise yalnızca 1 yıl vadeli kredilerden faydalanabilir. Kredi vadesi 48 aya kadar olsa da yaş sınırı gereği vadeler kısa tutulabiliyor. Başvuru aşaması ise oldukça basit… Emekli kişi gerekli tüm evraklarını PTT dairesine giderek kullanmak istediği tutar kadar bir kredi başvurusu yapıyor. Bu başvuru sırasında kullanılan evraklar aracılık yapan PTT ile müşteri arasındaki sözleşmedir. PTT daha sonra bu başvuruyu anlaşmalı olunan bankalara yönlendiriyor. Bankalar bu başvuruyu değerlendirdikten sonra yanıtı yine PTT dairesine gönderiyor. Olumlu olması durumunda müşteri çağrılarak kredi kullandırılıyor.

“Bankalardan çekilmiş olan kredi PTT’den çekilmiş bir kredi gibi görünecektir”

Bazı emekliler, PTT aracılığı ile çektikleri kredileri internet bankacılığından ya da ATM’lerden göremeyebilirler. Bankalardan bazıları bu kredileri kendi sistemlerinde göstermezler. Finans yetkileri bulunduğu için tıpkı PTT’den çekilmiş bir kredi gibi görünecektir. Dolayısıyla kişi PTT hesabından ya da ATM’sinden bu kredilerin gözlemini yapabilmektedir. Ayrıca döküm ve ödeme bilgisi gibi evraklarını da yine PTT’den teslim alacaktır. Ancak bazı bankalar da bu kredilere ilişkin müşterisine bilgi vermektedir. Müşteri başvurusunun hangi bankadan onaylandığını ve hangi faizler üzerinden hangi vadelerde kullandığını bilecektir. Bunun dışında öğrenmek istediklerini PTT ya da krediyi kullandığı bankadan temin edebilmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica