Genel

Başbakan Yıldırım, ‘20 bin öğretmen ataması yapılacak’

Başbakan Binali Yıldırım, önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmen atamasının yapılmış olacağını belirtti. Yıldırım İhtiyaç durumunda ise yeniden atama yapılabileceğini söyledi. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, ‘20 bin öğretmen ataması yapılacak’ dedi.

Başbakan Yıldırım, ‘20 bin öğretmen ataması yapılacak’

Binali Yıldırım, 81 ilden gelen öğretmenlerle Çankaya Köşkü’nde iftarda bir araya geldi. Başbakan Yıldırım yemek sonrası konuşmasında Milli Eğitim Bakanı’ndan ‘dil eğitimi’ ricasında bulundu. Yıldırım, “Şimdiki gençlerin yavrularımızın geleceğe balkışıyla bizim gelecek ufkumuz geçmişteki aynı değil. Yeni müfredatla birlikte 5’inci sınıflarda yabancı dil eğitimine gerçek anlamda ağırlık vereceğiz. Yabancı dil çok önemli. Bunun ne kadar önemli olduğunu ben bizatihi yaşayarak gördüm. Ortaokulda, lisede, üniversitede yabancı dil eğitimi aldık, master öğretimi de yaptık. Hayata atıldık baktık ki hiç bir şey bilmiyoruz, bu ne ne biçim iş? 40 yaşından sonra 2 sene yurtdışında mastera gittik ve orada lisan öğrenmek mecburuiyetinde kaldık. Ağaç yaşken eğilir. Öğrencilik yıllarında öğrenme, herşeyi kapma yaşının olduğu dönemde bu işleri öğrenememiş olmak çok büyük bir kayıp. Yarım asırdan beri Avrupa ülkesiyiz diyoruz, Avrupa’lıyız diyoruz! Ama dil öğretiminde maalesef istediğimiz seviyede değiliz. Benim özellikle Milli Eğitim Bakanı’ndan ricam dil eğitimi. Mutlaka öğrenbciler lise seviyesindeki öpğrenimlerini tamamlayımncaya kadar hallaetmeei lazım. Sadece kitaplardan teorik eğitimle bunu halledemeyiz. Mutlaka 5’inci sınıftan başlayarak bir kaç sene en az 1 yabancı dil eğitimini mutlaka oturtmalıyız. Bunun sonuçlarını almalıyız” dedi.

“Eksikleri Önümüzdeki 3 Yıl İçerisinde Tamamlayacağız”

Başbakan Binali Yıldırım, 2019’da tam gün eğitim sistemine geçişin tamamlanacağını belirtti. Yıldırım, “Diğer bir hedefimiz sevgili öğretmenler tam gün eğitim. Bütün okullarda tam gün. Buradaki hedefimiz 2019. Bunun için ihtiyacımız ilave 71 bin derslik. Bazı illerde buna ihtiyaç bile yok. Önümüzdeki yıl geçebileceğiz. Bilhassa göçün olduğu Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu’da altyapı buna hazır. Ege Marmara ve Akdeniz Bölgesinde ki bazı yerlerde derslik açığı var. Bunu da önümüzdeki 3 yıl içerisinde tamamlayacağız. Öğretmenliği bir kariyer mesleği olarak görüyoruz. Bu dönüşümü yapacağız. Meslek içi eğitimler ve bir ödül sistemiyle öğretmenlik mesleğini daha üst noktalara hak ettiği en güzel yere taşıyacağız. Önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız. Bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica