Ekonomi

Batırdıkları ekonomiye pembe tablo çizme gayretleri

Batırdıkları ekonomiye pembe tablo çizme gayretleri Ekonomik kriz yurttaşları vururken, Hazine ve Ekonomi Bakanı damat Albayrak, her şeyin yolunda olduğunu ne sürdü. Albayrak, “Şubat, ocaktan çok daha iyi. Mart da şubat daha iyi. Nisan marttan zaten çok iyi olacak” dedi. detaylar haberimizde…

Batırdıkları ekonomiye pembe tablo çizme gayretleri

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Ekonomi Şurası‘nda konuştu. Damat Albayrak, tırmanan ekonomik krize karşı pembe bir tablo çizmeyi tercih etti.

Albayrak, “2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdamın hayata geçirileceğini” söyledi. Albayrak, faizlerin düşürüleceğini söylerken KOBİ‘ler için yeni bir paketin hazırlandığını ifade etti.

Ekonomi ve yerel seçim arasındaki ilişkiye dair de yorumlarda bulunan Albayrak, “sonuçların şimdiden belli olduğunu” öne sürdü.

“Kobi, esnaf ve sanayicimiz günbegün rahatlıyor”

Ekonomide iyileşme sağlandığını öne süren Albayrak, “İyileşmenin en güzel göstergesi KOBİ, esnaf ve sanayicimizin günbegün hissetmeye başladığı bu rahatlamadır” dedi.

“2019 yılında 2,5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz” diyen Albayrak‘ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bugün itibarıyla 67.348 KOBİ için 20,3 milyar TL kredi tamamlandı, yeni bir paket geliyor, bu hafta anons edeceğiz. 66 bin 236 esnafa 6 milyar 238 milyon TL kredi sağladık, Şubat sonu itibarıyla muhtemelen 7,5 milyar TL’ye geçip, Mart ortasına doğru 10 milyar TL’lik ilk paketi kullandırmış olacağız.”

“Şubat ocaktan daha iyi, mart şubattan daha iyi, nisan marttan zaten çok iyi olacak”

“Faizlerde Ağustos-Eylül döneminin etkisi tamamen silindi. Faizler daha da inecek. Şubat rakamlarına bakıyorum, Ocak ayına kıyasla dediğimizden çok daha iyi bir noktaya gelmiş, Mart-Nisan-Mayıs ayları çok daha iyi bir performansın sergilendiği dönem olacak. Şubat, ocaktan çok daha iyi. Mart da şubat daha iyi. Nisan marttan zaten çok iyi olacak. Kimisi yerel seçimi bekliyor ama sonucu belli zaten. Ama bunu da bekleyeyim diyenler yavaş yavaşa açılmaya başladıkça daha iyi olacak.”

“tüm süreçler uyumlandırılarak…”

2018’de 13 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım geldi, 2019’da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Ekonomi yönetimimizin politika yelpazesi küresel ve yerel ekonomik göstergelerinin dikkatlice izlenmesi sürecinde, tüm süreçler uyumlandırılarak, dinamik bir şekilde koordine edilerek yürütülmekte. YEP‘te ortaya koyduğumuz hedeflerin birçoğunu yılsonundan önce realize etmeye başlayacağız.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica