Genel

Bedensel engelli ev hanımı Branşında dünya üçüncüsü oldu

Bedensel engelli ev hanımı Branşında dünya üçüncüsü oldu Bedensel Engelli Ev Hanımı Meryem Yıldırım; ev hanımlığından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor çatısı altında Bilek Güreşi branşı dünya üçüncüsü oldu. Bedensel engelli ev hanımı Branşında dünya üçüncüsü oldu detaylar haberimizde…

Bedensel engelli ev hanımı Branşında dünya üçüncüsü oldu

Spora ve sporcuya önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, engelli sporculara ulaşım, tesis ve çalıştırıcı gibi birçok destek sunuyor. Kocaeli’de bu desteklerle çeşitli spor branşlarında, ulusal ve uluslararası alanda başarı gösteren bir çok engelli sporcu bulunuyor. Ev hanımı iken
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın “Aşmak için Hareket” projesi kapsamında spora kazandırılan KBB Kağıtspor sporcusu Bedensel Engelli Meryem Yıldırım (32), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit SEKA Sporcu Eğitim Merkezi (SEKASEM)’de azimle çalışarak ekim ayında Antalya’da düzenlenen 40’ncı Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü oldu.

Engelli sporcu Meryem Yıldırım ve Eşi…

Engelli sporcu Meryem Yıldırım ve Eşi…

Engeli onu yıldırmadı…

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde oturan engelli sporcu Meryem Yıldırım, engelli eşi Seyfettin Yıldırım (40) ile birlikte yaşıyor. Bir kaza sonucu belden aşağısı felç olan Yıldırım, spor hayatına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın engelli bireylerin spor yapmalarına destek niteliğindeki ulaşım hizmeti olan “Aşmak için Hareket” projesiyle başladı. Proje kapsamında evinden özel engelli aracıyla alınan Yıldırım, KBB Kağıtspor çatısı altında Büyükşehir Belediyesi SEKASEM’de düzenli olarak antrenmanlarını yaptı.


Engelli sporcu Meryem Yıldırım Antremanda…

Engelli sporcu Meryem Yıldırım Antremanda...

Uluslararası başarı kazandı…

Türkiye Halter Şampiyonası bayanlar kategorisinde 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üç kez birinci olarak altın madalya alan Meryem Yıldırım; Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonları’nda 2016 yılında ikinci olarak gümüş madalya ve 2018 yılında ise birinci olarak altın madalya kazandı. Büyük bir azim ve gayretle dünya şampiyonasına hazırlanan Meryem Yıldırım, kariyerinde ilk defa uluslararası bir başarıya imza attı. Yıldırım 2018 yılı ekim ayında Antalya’da düzenlenen 40’ncı Dünya Bilek Güreşi Şampiyonasında, bayanlarda “Sol Kol +65 kiloda” dünya üçüncüsü oldu. Antrenmanlarına azimle devam eden Meryem Yıldırım, önümüzdeki yıllarda birçok uluslararası şampiyonada ülkemizin milli marşını okutmak istiyor.


Engelli sporcu Meryem Yıldırım Servis aracıyla spor salonuna gidiyor…

“Pes etmeden çalıştım”

Aşmak için Hareket projesi kapsamında spora başladığını belirten dünya üçüncüsü Meryem Yıldırım; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri sayesinde spora başladım. Hiç pes etmeden çalıştım. İlk yarışmamda Türkiye ikincisi oldum. Halterde üç birinciliğim var. Bilek güreşinde ise Türkiye Şampiyonası’nda birinci oldum. Daha sonra Antalya’da düzenlenen dünya şampiyonasında, dünya üçüncüsü oldum. Ben ev temizliğimi de yapıyorum, yemeğimi de yapıyorum. Eşim de benim gibi engelli. İnsan azimli olunca her şeyi başarıyor. İnsan için hiçbir şey engel değildir” şeklinde konuştu.

Engelli sporcu Meryem Yıldırım Ev işlerini de ihmal etmiyor…

“Kendimi engelli olarak görmüyorum”

Yıldırım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sayesinde hayatım değişti ve sosyalleştim. Bu başarılarımdan sonra kendimi engelli olarak görmüyorum. Engelli arkadaşlarımında sosyalleşmelerini ve spora başlamalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica