Hayata Dair

Behlül Metin, Başiskele Sanayi Sitesi Başkanlığına Aday

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinde yaşanan usulsüzlükler ve kuralsızlıklar nedeniyle yapılacak olan genel kurulda muhalefet gurubunun başkan adayı Behlül Metin oldu.- akarhaber

Behlül Metin, 29 Haziran 2024 Cumartesi günü yapılacak olan Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanlığı’na aday oluyor. Adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Behlül Metin şunları söyledi:

ÜYELER VE SİTEDEKİ ESNAF YÖNETİMDEN HİÇ MEMNUN DEĞİL

Üyelerin çoğunluğunun katılmadığı bir mali genel kurulda baskın bir seçim ile iş başına gelen yönetim, 6 ay sonra oylamada dönen bir takım oyunlar ile şu anda yönetimde bulunuyor. Tutanaklarda dahi üye sayısından fazla oy kullanıldığı görülüyor. Oylamaların kamera ile çekim yapılmasını yasakladılar. Saklanacak işi olan korkar. Oyları hatalı saydılar, bunu tespit ettik, sayım yenilemeyi ret edip, hak arayan üyeler ile tartıştılar ve polis zoru ile salondan dışarı attırdılar. Bunların hepsini Cumhuriyet savcılığına, mahkemeye, Çevre bakanlığına, Valiliğe taşıdık.

ÜYELER VE KİRACI ESANAF GÖREVDEKİ YÖNETİMİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYOR

Üyeler ve kiracı esnaf şu andaki yönetimden hiç memnun değil, değişmesini istiyor ve bize destek veriyorlar. Bunun için çoğunluğu üniversite mezunu güçlü bir kadro ile 29 Haziran’da görevi devralacağız. 40 yıl 2 personelle görev yapan bu kooperatife, 4 personel daha aldılar, kendi yakınlarını işe soktular ve bunun ağır yükünü aidat olarak üyelere yüklediler. İş başına gelir gelmez ilk yapacağımız iş, gereksiz personeli azaltıp, tasarrufa gidip, üyelerimizin aidat yükünü azaltmak olacaktır.

KOOPERTİFTE KORKU İMPARATORLUĞU KURMAYA KALTILAR

Üyelerimiz 40 yıllık kooperatif tarihinde görmedikleri uygulamalar ile karşılaştı. Site aidatını ödemeyen kiracıların borcunu tahsil için, dükkan sahiplerine de icra göndermeye başladılar. Haber vermeden banka hesaplarını bloke ettiler. Çok ufak ödenmemiş kiracı aidat bedelleri yüzünden Hesapları kilitlenen üyelerimizin ticaretleri durdu. Üyelerimizin evlerine icra kağıtları gitmeye başladı. Hayatlarında ilk defa bu tip posta ile karşılaşan üye yakınlarına, postacı; “senin kocanı veya eşini mahkemeye vermişler galiba” sözlerini duyunca, şeker, kalp rahatsızlığı olanlar, korkudan fenalaşıp baygınlık geçirdi haberlerini alıyoruz. Bu güne kadar, karakolun, adliyenin önünden geçmemiş bu sade vatandaşlar, olayın aslını bilmediklerinden fenalaşıp, sonu ölüm ile biten vakalarda yaşanabilirdi !. Bu yönetim gitmediği sürece de hala yaşanabilir.

ÜYELERİMİZE BU KORKULARI YAŞATAN YÖNETİME VE UYGULAMALARA SON VERECEĞİZ

29 Haziranda yönetimin uygulamalarından muzdarip olan üyelerimizin desteği ile şu anda iş başında bulunan yönetime de, kiracının ödemediği aidatı üye ortaklarımızdan alınması uygulamasına da ve haber vermeden üyelerimizin hesaplarına bloke koyan, evlerine icra gönderen avukatlık bürosu ile iş yapamaya da son vereceğiz. Kooperatifimiz bir korku imparatorluğu olmaktan çıkartacağız. Hiç kimsenin bu şekilde üyelerimizin banka hesaplarını bloke etmeye, irca göndermeye hakkı yoktur. Bu kooperatifin üyeleri avukatlık bürolarının kazanç kapısı, ticaret alanı değildir. Destek veren üyelerimiz bize şart koştular; “göreve gelir gelmez bu avukatlık bürosu ile iş yapmayı kesmeniz şartı ile size destek veririm” dediler.

İLK ÖNCELİĞİMİZ TAPU ORTA ALAN İNŞAATLARINI BİTİRİP SİTE YÖNETİMİNE GEÇMEK

Kooperatifimizin bekleyen çok önemli sorunları var. Üyelerimizin yağdığı insanlık dışı durumlar ve üzücü olaylar!, bize noksanlarımızın bitirip tapu alınması yerine, bunları konuşturur duruma getirdi. Bu yönetim 6 ay noksan inşaatlar ile ilgili hiçbir şey yapmadı. Bizim sergilediğimiz etkin muhalefet sonunda orta alan inşatlarını yapmak için çalışma başlatır gibi göründüler fakat 6 ada bir zemin etüdü yaptıramadılar. Bunların göreve geleli bir sene oldu, ortada doğru dürüst hiçbir şey yok. Bir sene evvel inşaata girişenler, zemin etüdünü de yaptırdı, projeyi de yaptırdı, inşaatı da dikti. Bunların kaplumbağa hızı ile bu site daha senelerce sürünür, bitmez. Başkanında yönetimi aldıktan sonra işleri açıldı, 4-5’e katladı. Kendi işleri peşinde koşturmaktan, haftada 1 saatlik yönetim toplantısına katılama zaman bulamayan başkan ile de bu işler yürümez. Kendi iş yoğunluğu arasında ek iş olarak değil, tek iş olarak bu kooperatifi yönetecek bir kadro ile ancak bu işler biter. Göreve geldiğimiz il günden itibaren değil ilk saatten itibaren, noksanların bitirip tapuların alınması için çalışacağız.

BEHLÜL METİN KİMDİR?
1962 Yılında İzmit’te doğdu, İzmit Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdi. 1984 Yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ni bitiren Metin, elektronik konusunda teknik eğitim aldı. Şu anda 2. Üniversite olarak, İstanbul Üniversitesinde eğitimini devam ettiriyor. 1984 Yılında kurduğu Oring Pres Firması ile iş hayatına atıldı ve sanayici olarak 40 sene kauçuk parça, lastik profil, hortum üretimi yaptı. 2019 yılında Oring Emlak Firması’nı da kurarak aynı zamanda emlak işine girdi.
-1992 Serdar Yeşil Camisi Dernek Başkanlığı
-1989 AKV Araştırma Kültür Vakfı Kocaeli Şube Kurucu Üyeliği
-2009 İDEBİR İnsani Değerleri Yükseltme ve Yaşam Derneği Kurucu Üyeliği
-2009 BESADER Balkan Müslümanlarıyla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Üyeliği
-1990 Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2 dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, görevlerinde bulundu.

Daha Fazla Göster