Ekonomi

Belediyeler Millet Bahçesi yapacaktı şimdi oldu şirket bahçesi

Belediyeler Millet Bahçesi yapacaktı şimdi oldu şirket bahçesi Kayyım belediye, millet bahçesi için kapalı ihale ile 1.6 milyon harcıyor. Belediyeler Millet Bahçesi yapacaktı şimdi oldu şirket bahçesi detaylar haberimizde…
Sinan TartanoğluCumhuriyet

Belediyeler Millet Bahçesi yapacaktı şimdi oldu şirket bahçesi

Belediyeler ihale açtı…

TOKİ ve yerel yönetimler; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın her kentte “yatılıp yuvarlanılması” için yapılmasını istediği Millet Bahçeleri ve Millet Kıraathaneleri için kollarını sıvadı, ihale masalarına oturdu. Kayyım ile yönetilen Tunceli Belediyesi’nin Millet Bahçesi için sadece belediye tarafından davet edilen firmaların katıldığı kapalı ve pazarlık usulü ile gerçekleşen ihalede 1 milyon 694 bin TL bedelle Tuncelili bir firmaya verildiği ortaya çıktı. Diyarbakır Millet Bahçesi’nin sadece peyzaj projesinin 200 bin TL’ye ihale edildiği öğrenilirken; Konya’daki Millet Kıraathanesi kurulumu için 224 bin lira, Gaziantep’teki Millet kıraathanesinin sadece dekorasyon projesi için ise 218 bin liralık sözleşme imzalandığı görüldü.

Erdoğan İstanbul da 5 Millet Bahçesinin açılışını yapmıştı

Erdoğan, Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi vaadini seçimlerin ardından “100 günlük icraat programına” koydu. Millet Bahçeleri için ilk olarak “Alacaksınız çoluğunuzu çocuğunuzu, çimlerin üzerinde yuvarlanacaksınız” tanımlamasını yapan Erdoğan, İstanbul’daki 5 Millet Bahçesinin açılış töreninde de “Yapacağız, isteseniz de istemeseniz de yapacağız” dedi. Erdoğan’ın yaptığı ilk açıklamadan itibaren belediyeler ve TOKİ, Millet bahçesi ve Millet kıraathaneleri için harekete geçti.

Kayyımın yönettiği Tunceli belediyesi kapalı zarf usulü, ancak firmaları belediye seçiyor…

En dikkat çeken Millet Bahçesi ihalesine kayyım tarafından yönetilen Tunceli Belediyesi’nde imza atıldı. Kentteki Atatürk Mahallesi’nde yapılan Millet Bahçesi ihalesi 9 Ekim’de açıldı. İhale; Kamu İhale Yasası’nın 21/B düzenlemesinde tarif edilen usulle, yani kapalı pazarlık yöntemiyle gerçekleşti. Kapalı ihalede belediyenin seçtiği 2 firma teklif verdi. 15 Ekim’de, Tunceli merkezli An-Fa İnşaat ile 1 milyon 694 bin liralık sözleşme imzalandı. Yasaya göre bu ihale usulünün işlemesi için “doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi” gibi gelişmelerin yaşanması gerekiyor.

Peyzaj projesi 200 bin lira

Diyarbakır’da ise TOKİ, Yenişehir ilçesinde yapılacak Millet Bahçesinin peyzaj projesinin hazırlanması için ihaleye çıktı. İhaleyi 201 bin TL bedelle İstanbul firması Zeo Mimarlık kazandı. İhale sonucu sözleşme 19 Eylül’de imzalandı. TOKİ sadece Diyarbakır Millet Bahçesi için değil Trabzon için de pazarlık usulü ile ihale gerçekleştirdi. Millet Bahçesinin peyzaj projesinin hazırlanması için 10 Ekim’de gerçekleşen ihaleyi Ankara firması YYK Mimarlık 200 bin 750 TL bedelle kazandı. Öte yandan Giresun, Hatay, Adana, Mersin ve Malatya illerinde yapılacak Millet Bahçesi projelerinde zemin ve temel etüt raporu hazırlatılması işi için de TOKİ’nin ihaleye çıktığı öğrenildi. Konya Meram’da yapılması planlanan Millet Kıraathanesi için Mehmet Vehbi Mahallesi’nde bulunan Rabia Spor Merkezi’nin zemin katı tercih edildi. Bu ihale için de pazarlık usulü benimsendiği için ayrıntılar gizlendi. Ancak ihale dosyasında Ankaralı bir firmanın 224 bin 750 TL bedelle ihaleyi kazandığı görüldü.

Nevşehir’de Millet kıraathanesine teklif veren olmadı…

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise Gazikent’teki Şehit Adem Yavuz Parkındaki Millet Kıraathanesini donatmak için dekorasyon ihalesine çıktı. Millet Kıraathanesinin dekorasyon ihalesi 218 bin 560 TL bedelle sözleşmeye dönüştü. Nevşehir’de kurulacak Millet Kıraathanesi için açık usulle açılan ihale ise “ihaleye teklif veren istekli çıkmaması” gerekçesiyle iptal edildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica